S infekcí močového měchýře se ve svém životě setkal téměř každý. Existuje řada doporučení, jak tomuto nepříjemnému a bolestivému onemocnění předcházet. Čemu věnovat pozornost a kdy se raději svěřit do péče lékaře?
Kdo je nejčastějším původcem?
Příčinou zánětu močových cest je ve valné většině případů jinak prospěšná bakterie Escherichia coli. Ta se stará o zdravé prostředí v zažívacím traktu, kde zabraňuje přemnožení škodlivých bakterií a podílí se i na tvorbě některých vitamínů. Problém nastává ve chvíli, kdy se dostane do močového ústrojí. To je také jedním z důvodů, proč touto infekcí trpí častěji ženy. Anatomie ženského močového ústrojí spočívá v krátké močové trubici, což bakterii E. coli velmi usnadňuje přístup. Dalším faktorem je malá vzdálenost močové trubice od konečníku, odkud se infekce přenáší nejčastěji.
Kdy riziko nákazy stoupá?
Velký vliv na rozvinutí infekce má nevhodný pitný režim, jenž zapříčiňuje vyšší koncentraci moči, což je ideální prostředí pro množení škodlivých bakterií. Srovnatelné je zadržování , které tuto živnou půdu pro tvorbu zánětu podporuje. Mezi další rizikové faktory patří oslabený imunitní systém, nedostatečná či přehnaná hygiena intimních partií, těhotenství, porod, menopauza, , časté střídání sexuálních partnerů a s tím související nechráněný pohlavní styk.
Jak poznat zánět močového měchýře?
Pro tuto nemoc je typická častá potřeba močit, kterou doprovázejí bolesti a tlak v podbřišku. Pocítit můžete i bolest močové trubice. Zánět močového měchýře je spjat rovněž s bolestí hlavy, nevolností, zvýšenou teplotou, malou produkcí moči a řezavou bolestí při . Bolest v podbřišku muž obzvlášť pociťuje jako ojedinělou.
Než vyhledáte lékaře
V první řadě zvyšte příjem tekutin, jakými jsou voda a urologické čaje. Vsaďte též na konzumaci brusinek či na doplňky stravy s jejich výtažkem. Domácí medicína doporučuje rovněž pití sody rozpuštěné ve sklenici vody nebo obohacení jídelníčku o ananas a česnek. Pokud vás trápí zánět močového měchýře a s ním spojený nechtěný únik moči, vyzkoušejte inkontinenční pomůcky – objednejte si vzorek zdarma.
Kam se zánětem močového měchýře?
Jakmile prvotní potíže přetrvávají, neodkladně navštivte urologa, jenž započne antibiotickou léčbu. V pokročilejší fázi zánětu se může objevit třesavka, krev v moči a bolest zad v oblasti beder. Neléčená infekce močových cest může přerůst ve zdraví ohrožující zánět ledvin, či dokonce v otravu krve.
Nepodceňujte prevenci
Součástí prevence by měl být dostatečný a pravidelný pitný režim, z něhož ovšem vyřaďte přeslazené nápoje a kávu. Prokazatelné výsledky má dostatek vlákniny v jídelníčku, která je zejména v sušeném ovoci, oříšcích a zelenině. Pozornost věnujte též vhodnému spodnímu prádlu, které by mělo být prodyšné, nezadržujte , dodržujte hygienu po pohlavním styku a vyvarujte se prochladnutí.
Přečtěte si také: