Rakovina prostaty mezi nádorovými onemocněními u mužů jednoznačně vede. Její výskyt stoupá s věkem – nejčastěji se týká mužů po šedesátém roce života, což však neznamená, že nemůže postihnout i muže mladších ročníků.
Zhoubný vs. nezhoubný nádor prostaty
Nádory prostaty se dělí na nezhoubné a zhoubné (maligní). Zatímco nezhoubné nádory prostaty vznikají zvětšením tkáně v její centrální části, nádor zhoubný počíná v její vnější zóně.
Co je karcinom prostaty?
Zhoubný nádor se označuje jako karcinom. Karcinom prostaty je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním mužů středního a vyššího věku v České republice. Tvoří přibližně 4 % všech nádorových onemocnění u nás.
Jak vzniká rakovina prostaty?
Přesná příčina vzniku zhoubného typu rakoviny zatím není známa, každopádně se v této souvislosti předpokládá jistá role hormonu testosteronu. Často souvisí se zvětšenou prostatou, proto do rizikové skupiny patří hlavně muži středního a vyššího věku.
Jak poznat rakovinu prostaty?
Hlavní příznaky rakoviny prostaty bývají způsobeny jejím zvětšováním. Pacient zažívá:
- obtíže při začátku ,
- slabý proud moči při močení,
- časté nutkání k močení.
Adenokarcinom může být bezpříznakový
Jsou ovšem známy případy, kdy se žádné z těchto příznaků neobjevily. Zpravidla jde o typ žlázového nádoru zvaného jako adenokarcinom, který vzniká v periferní části žlázy, kde v prvních stadiích nemusí pacientovi způsobovat žádné zjevné problémy.
Rakovinu prostaty diagnostikuje lékař
K přesné diagnostice slouží rektální vyšetření, v rámci něhož lékař prostatu nahmatá prstem. napadená nádorem je tvrdá a uzlovitá. V tom případě následuje vyšetření ultrazvukové a biopsie prostaty. Rozsah nádoru pak určují krevní testy a kostní sken.
Jak probíhá léčba rakoviny prostaty?
Léčba rakoviny prostaty je možná prostřednictvím tzv. prostatektomie (operace prostaty, během které dojde k chirurgickému odstranění prostaty či její části) či radioterapie (ozařování). Tato léčba je ovšem často doprovázena nepříjemnými vedlejšími účinky, mezi něž patří zánět močového měchýře a inkontinence, které se odrážejí na kvalitě pacientova života. Pokud se nádor rozšířil do dalších oblastí organismu, jistou úlevu poskytuje snížení hladiny testosteronu, ať již chirurgickým odstraněním varlat, či podáváním léků blokujících jeho aktivitu.
Rakovina prostaty: prognóza
Prognóza se odvíjí od stadia rakoviny. Je-li nádor objeven včas, bývá velmi dobrá. Horší to je v případě jeho detekce v pozdějších stadiích, nebo dokonce pokud nádor již začal metastázovat do jiných orgánů. Pak se přistupuje k paliativní léčbě.
Prevence rakoviny prostaty je klíčová
Na příznivou prognózu má vliv včasné odhalení onemocnění. Z tohoto důvodu by žádný muž starší padesáti let neměl podceňovat preventivní prohlídky zahrnující jak vyšetření prostaty přes konečník, tak i pravidelné vyšetření hladiny PSA (prostatický specifický antigen).
Milujte se a cvičte
Jistou prevencí je samozřejmě i správná životospráva. Vyhýbejte se živočišným tukům, cigaretám a k překvapení mnohých i potravinovým doplňkům s vitamínem E. Do sytosti si naopak užívejte brokolice a pravidelného sexu (včetně masturbace). K tomu si udržujte správnou hmotnost a pravidelně cvičte.
Jak často se rakovina vrací?
Rakovina prostaty patří k těm, které se často vracejí. Proto vás po vyléčení budou lékaři pravidelně sledovat – každých pár měsíců. V případě recidivy je nutné zakročit včas.
Problémy s prostatou nebo samotná operace prostaty může mít navíc za následek potíže s inkontinencí.
Trápí vás samovolné úniky moči? Vyzkoušejte spolehlivou ochranu v podobě inkontinenčních pomůcek TENA.
nemusí být tabu. Přečtěte si, jak mluvit o úniku moči a potíže vyřešit.