Zánět močových cest je nepříjemná zdravotní komplikace, která se ve svém začátku může projevovat bolestmi v podbřišku. Zpočátku si ji ženy mohou pocitově splést s menstruací. Bolest v podbřišku u mužů ovšem samozřejmě znamená naprosto rozdílnou obtíž. Jak se zánět močových cest u mužů projevuje a jak si s ním poradit?
Odborníci uvádějí, že zánět močových cest postihne jednou za život každou druhou ženu, přičemž dvacet procent mívá obtíže opakovaně. Muže nepostihuje zdaleka tak často – se zánětem se setká zhruba každý pátý. Důvodem je anatomická stavba močového ústrojí, žena je totiž náchylnější kvůli krátké močové trubici, kterou bakterie cestují snáz a rychleji.
Příčiny zánětu močových cest
Ve většině případů za vznikem infekce stojí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje ve střevní mikroflóře. Do močového ústrojí se může dostat během pohlavního styku nebo vlivem nedostatečné hygieny. Faktory ovlivňující vznik zánětu močových cest:
- nedostatečná hygiena (obzvláště po sexu),
- nízký příjem tekutin,
- zadržování ,
- cukrovka (přílišné množství cukru v organismu podporuje množení bakterií),
- časté střídání sexuálních partnerů,
- nechráněný pohlavní styk,
- katétr zavedený v močové trubici.
Příznaky zánětu močových cest
Obě pohlaví mívají stejné příznaky. Mezi ty nejčastější patří:
- silné a neustálé nutkání k ,
- pálivý pocit při močení,
- bolest podbřišku a zad,
- krev v moči (hematurie),
- zakalená či silně zapáchající moč,
- pocit tlaku v podbřišku,
- mírně zvýšená teplota.
Hlavní příznak – pálení při močení
Zánět močových cest poznáte takřka okamžitě. U žen i u mužů se o slovo přihlásí bolest v bedrech a podbřišku, ale hlavně nepříjemné pálení při močení. V okamžiku, kdy takové pálení pociťujete, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Neléčený zánět močového měchýře může vést až k zánětu ledvin, který na sebe váže mnoho dalších komplikací, například inkontinenci neboli nechtěný únik moči. Pokud se s touto komplikací již potýkáte, vyzkoušejte vzorek našich pomůcek zdarma.
Bolest v podbřišku u muže
Bolest v podbřišku u muže ne pokaždé znamená zánět močových cest. Může se jednat i o zánět tlustého střeva, žaludeční vředy nebo rakovinu prostaty. Pokud bolestivé obtíže nemizí, neprodleně vyhledejte odbornou pomoc.
Jak vyřešit zánět močových cest?
V počáteční fázi zánětu močových cest postačí zvýšit příjem tekutin a užívat fytofarmaka. Doporučují se také brusinky a borůvky. Jestliže potíže i nadále přetrvávají, případně zesilují, je nezbytné užívat antibiotika.
V případě neléčeného zánětu močových cest může dojít k chronickému zánětu. Zánět se pak může objevovat několikrát do roka či přispěje ke vzniku závažnějších onemocnění.
Přírodní léčba
V počátečních stadiích zánětu není nutné hned sahat po lécích. Zkuste osvědčené přírodní prostředky, které vám pomohou se zánětu zbavit. Vyzkoušejte například jedlou sodu – tu jednoduše rozpustíte ve sklenici vody a vypijete. Tím snížíte kyselost moči a eliminujete pálení během .
Udělejte si také zásobu urologických čajů a užívejte medvědici lékařskou, která má protizánětlivé účinky. Podle starých babských rad smíchejte medvědici lékařskou s břízou a kořenem petržele. Namíchanou směs běžně zakoupíte v lékárnách.
Prevence zánětu močových cest
Jestliže chcete infekci močových cest předcházet, je nezbytné dodržovat dostatečný přísun tekutin a zamezit prochladnutí. Pijte urologické čaje, které ve vylučovací soustavě udržují potřebnou mikroflóru, a pravidelně jezte brusinky. Ty obsahují užitečné látky, které zabraňují bakteriím uchytit se v močových cestách. Dále dbejte na pestrý jídelníček, který by měl obsahovat následující:¨
- dostatek vitamínu C,
- ananas,
- borůvky,
- česnek,
- neslazené nápoje.