Potíže s prostatou od určitého věku postihují řadu mužů. Zánět prostaty však dokáže pěkně potrápit i mladší ročníky. Poradíme vám, jak problémům předcházet i jak je zmírnit.
Co je prostata?
neboli předstojná žláza u muže obklopuje první úsek močové trubice. Nachází se bezprostředně pod močovým měchýřem a před konečníkem.
Jaká je funkce prostaty?
Jejím úkolem je produkce látek, které se dostávají do mužského semene při jeho průtoku ze semenných váčků do močové trubice.
Na velikost prostaty má vliv věk
Zatímco u novorozenců váží několik gramů, v pubertě se začíná postupně zvětšovat. Růst prostaty končí okolo dvacátého roku života, kdy se její váha ustaluje na hmotnosti okolo dvaceti gramů. K dalšímu (již nežádoucímu) zvětšování prostaty pak dochází po dovršení padesátého roku života.
Jaké problémy s prostatou mohou muže postihnout?
Především muže ve středním a pokročilém věku může trápit řada potíží souvisejících s prostatou.
1. Prostatitida
Jen výjimečně se problémy s prostatou objevují před třicátým rokem života. Třicátníky a čtyřicátníky ovšem často postihuje tzv. prostatitida čili zánět prostaty. Ten bývá vyvolán bakteriální infekcí a může být i sexuálně přenosný. Nemoc se častěji vyskytuje u mužů, kteří prodělali zánět močového měchýře či zánět močových cest. Při léčbě se většinou nasazují antibiotika.
2. Zvětšená
Muže starší padesáti let často postihuje zvětšení prostaty, které může ztěžovat i , neboť dochází ke svírání močové trubice. Při mírných příznacích obvykle není třeba zahajovat léčbu. V případě příznaků vážnějších se po uvážení lékaře přistupuje k chirurgickému odstranění prostaty. Únik moči je možné řešit cévkováním.
3. Rakovina prostaty
Muže vyššího věku také často postihuje rakovina prostaty, jejíž příznaky jsou v podstatě totožné jako u zvětšené prostaty. Prognóza u rakoviny prostaty závisí na stadiu, v němž je odhalena. U pokročilých stadií prognózy bohužel dobré nebývají.
Dbejte na prevenci
Potížím s prostatou je možné předcházet prevencí. Vhodnou stravou můžete dokonce zpomalit průběh a zmírnit projevy zvětšené prostaty. Pacienti by se měli v první řadě vyhnout produktům, které dráždí močové cesty, jako je:
- nikotin,
- koření,
- káva,
- alkohol.
Naopak by do svého jídelníčku měli zařadit:
- rajčata,
- sóju,
- ořechy.
Cvičte a dopřávejte si pravidelný sex
Celkově byste měli zvýšit příjem vlákniny, ale i selenu a zinku – ty jsou obsaženy v:
- pšeničných klíčcích,
- sezamových semínkách,
- javorovém cukru,
- olejnatých ořeších,
- dýňových semínkách,
- luštěninách.
Jako nejlepší prevenci rakoviny odborníci uvádějí pravidelný sex a cvičení.
Potíže s prostatou jako příčina inkontinence
Problémy s prostatou nebo operace prostaty mohou vést až k inkontinenci. Spolehlivou ochranou při samovolných únicích moči jsou inkontinenční pomůcky TENA. Přesto doporučujeme řešit problém zavčas. Přečtěte si, jak udržet moč pod kontrolou.