Infekce močových cest je po infekci v cestách dýchacích nejčastěji se vyskytujícím dětským zánětem. Při nedostatečné léčbě se může z močového měchýře rozšířit až do ledvin (pyelonefritida). Jak se zánět močových cest projevuje, léčí a jak mu lze předcházet?
Jak vzniká zánět močových cest?
Zánět močových cest u dětí (stejně jako u žen a mužů) ve většině případů zapříčiňuje bakterie E. coli. Tato střevní bakterie se při nedostatečné hygieně snadno dostane až do močové trubice, kterou infikuje. Kromě E. coli mohou být na vině i virové plísně, Staphylococcus saprophyticus nebo kvasinky. Záněty v močových cestách dělíme podle místa výskytu:
- zánět močové trubice – uretritida,
- zánět močového měchýře – cystitida,
- zánět ledvin – pyelonefritida
Příčiny vzniku zánětu močových cest u dětí
Na záněty močových cest v kojeneckém věku více trpí chlapci, v pozdějším věku pak dívky. Zdrojem nákazy u kojenců může být pozdě vyměněná plena po stolici, nedostatečné umytí zadečku a okolí, ale i koupání v nedostatečně umyté vaně.
Starší děti, které si už umějí obstarat hygienu po stolici samy, si problém mohou způsobit nesprávným utíráním zadečku (směrem odzadu dopředu). Problematickými ale mohou být i návštěvy veřejných dětských bazénů či teplých bazénů s vodou nad 30 °C, kde dochází k množení bakterií.
Mezi další faktory způsobující zánět močových cest patří:
- časté zadržování močení,
- nedostatečný pitný režim,
- vrozené vývojové vady močových cest,
- cukrovka.
Příznaky zánětu močových cest u dětí
Jednotlivé příznaky se mohou lišit podle rozšíření zánětu, mezi nejčastější symptomy patří:
- časté ,
- malé objemy vylučované moči,
- bolest a pálení při močení,
- nutkání na močení či ,
- bolest zad,
- horečka.
Moč je většinou hustá, zakalená, může zapáchat a obsahovat stopy krve. Časté močení u dětí může být i známkou nevhodného pitného režimu – častému nočnímu močení zamezíte omezením příjmu tekutin ve večerních hodinách.
Zánět močových cest u dětí – léčba
Při podezření na zánět močových cest lékař provede odběry, z jejichž výsledků obavy buď potvrdí, nebo vyvrátí. Jestliže se jedná o infekci, s největší pravděpodobností nasadí antibiotika. Doporučí i prášky na bolest, než antibiotická léčba zabere (cca dva dny).
Zánět močových cest – domácí léčba
Předepsanou léčbu lékařem je vhodné doplnit doplňky stravy a bylinkami. Rozhodně je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, ten nejen že podporuje imunitu, ale navíc vytváří v moči kyselé prostředí, které bakteriím příliš „nechutná“.
Na zánět „močáku“ u dětí se doporučují též brusinky, které zabraňují bakteriím v ulpívání na sliznici. Nezapomeňte ani na zvýšený pitný režim, aby se nežádoucí látky vyplavily z těla co nejrychleji. Kromě vody je vhodné pít odvary z bezu, přesličky rolní, heřmánku, celíku zlatobýlu či lichořeřišnice.
Jde léčit zánět močových cest u dětí bez antibiotik?
Jestliže je infekce močových cest v začátcích, je možné nemoc zažehnat i bez antibiotik. Zvyšte přísun tekutin (voda, neslazené bylinkové čaje), důležitý je klidový režim, léčbu lze také podpořit sedacími koupelemi s odvary z výše zmíněných bylin.
Prevence zánětu močových cest
Dbejte na důkladnou hygienu v intimních partiích a dítě naučte vytírat si zadeček směrem odpředu dozadu. Vyměňujte pleny dostatečně často, aby náchylné partie nebyly dlouho ve vlhku. Do jídelníčku zařaďte vhodné potraviny a vyhněte se ochuceným nápojům (kvůli cukrům, které mají bakterie rády) a velkému množství masa, jež se dlouho zdržuje v trávicím traktu a podporuje tak množení bakterií.
Často kladené dotazy
Jak poznat zánět močového měchýře u miminka?
Zánět močového měchýře se u kojence projevuje horečkou, ale i zvracením, průjmem, apatií a zapáchající močí. Při podezření na infekci vyhledejte lékaře.
Jak podchytit zánět ledvin u miminka?
Pokud nepodchytíte počáteční stadium zánětu močových cest, je nutné vyhledat lékaře, aby se infekce nerozšířila až do ledvin. Poté by léčba byla mnohem časově náročnější a dítě by zbytečně trpělo.
Jak na opakované záněty močových cest u dětí?
Jestliže se zánět močových cest u dětí a kojenců objevuje alespoň 3× do roka, je nutné vyhledat lékaře, nasadit vhodnou léčbu i domácí prevenci.
-
Co znamená krev v moči u dětí?
Krev v moči u dítěte může poukazovat na vážnější zdravotní komplikace, proto tento příznak nepodceňujte.
-
Co znamená krev ve stolici u dítěte?
Přítomnost krve ve stolici může mít zcela banální původ, může ale poukazovat i na vážný zdravotní problém. Než začnete panikařit, zamyslete se, zda dítě nejedlo potraviny zbarvující stolici (borůvky, rybíz, červená řepa).
-
Co znamená bílkovina v moči u dítěte?
Zvýšené hodnoty bílkovin v moči mohou poukazovat nejen na zánět, ale i na nevhodné stravování. Z jídelníčku odstraňte přebytečné bílkoviny, dbejte na jeho vyváženost.