Dostali jste antibiotika na zánět močových cest

Léčba zánětu močových cest je obvykle řešena pomocí antibiotik. Věděli jste, že jejich užívání vyžaduje specifickou stravu?

Zánět močových cest je vážný problém, který v pokročilejší fázi nelze řešit jinak než podáváním antibiotik. Zánět je stav bolestivý, často spojený i s nechtěným únikem moči (inkontinencí), který může vyústit i do vážného chronického, či dokonce život ohrožujícího stavu.

Léčba zánětu močových cest pomocí antibiotik je účinnou formou – obvykle vede k zabránění vzniku komplikací a také k rychlému zlepšení stavu. Správný účinek antibiotik ovlivňují i další faktory, nejčastěji dodržování klidového režimu a vhodná strava. Jak můžete podpořit léčbu antibiotiky a rychle vrátit svou střevní mikroflóru do normálu?

Antibiotika a střevní mikroflóra

Antibiotika ničí infekci, zároveň ale způsobují střevní nerovnováhu, a tím mohou mít zásadní vliv na imunitu a zdraví celého organismu. Proto je nutné do léčby zahrnout probiotika, tělu prospěšné bakterie, zajišťující mikrobiální rovnováhu. K probiotikům je vhodné přikoupit prebiotika, což jsou nestravitelné cukry (prebiotická vláknina, oligosacharidy), které slouží jako potrava pro probiotické mikroorganismy a zajišťují jim ideální podmínky pro množení a růst. To pak vede ke zlepšení trávicích funkcí a obnovení imunitního systému.


Problematický je též grapefruit

Zánět močových cest způsobuje nejčastěji bakterie E. coli, často ho mohou zapříčinit i jiné bakterie, ale i plísně nebo viry. Na infekci bakteriálního původu se nejčastěji předepisuje nitrofurantoin, trimethoprim, amoxicilin, tetracykliny a fluorochinolony. 

Strava a účinek antibiotik

Účinek antibiotik negativně ovlivňuje především vápník. Zjednodušeně řečeno, vápník zabraňuje správnému vstřebávání antibiotik do těla. S některými léčivy vytváří v žaludku pevnou chemickou vazbu, která se ve střevech nerozpouští. Z tohoto důvodu není vhodné antibiotika zapíjet mlékem, vyhnout byste se měli i dalším mléčným výrobkům či doplňkům stravy s vápníkem. 

Problematickou potravinou je i grapefruit. O jadérkách z grapefruitu se říká, že působí jako přírodní antibiotikum. Navíc je toto ovoce bohaté na vitamin C, takže se dost často stává, že si lidé grapefruit „naordinují“ jako podpůrnou léčbu při nemoci, třeba i za současného užívání antibiotik. Grapefruit však obsahuje enzym cytochrom P450, který přímo ovlivňuje vstřebávání některých antibiotik. Grapefruit a šťáva z něho obsahují tzv. furanokumariny, které způsobí, že účinné látky zůstávají v těle déle než obvykle. Kvůli tomu dochází k vysoké koncentraci léčivých látek v těle, což může působit škodlivě, a dokonce poškodit zdraví. 

Které potraviny zařadit do jídelníčku při používání antibiotik?

Existují potraviny, které během užívání antibiotik i po něm navrátí střevní mikroflóru do pohody.

Kysané výrobky

Kysané výrobky podporují střevní mikroflóru, obnovují užitečné bakterie, pomáhají vylučování toxinů i vstřebávání látek ze střev, tedy i látek z léčiv. Zařaďte do jídelníčku kysané zelí, kvašenou zeleninu, lze i kysané mléčné výrobky, ale pouze s minimálně dvouhodinovým odstupem od užití antibiotik. 

Brusinky

Brusinky mají močopudné a dezinfekční účinky. Napomáhají odplavování bakterií z těla, jelikož jim nedovolují ulpět v močových cestách.

Banány

Banány obsahují pektin, který napomáhá činnosti střev. Co se týče trávení, jsou nedráždivé, zabraňují podráždění žaludku léky a rovněž i pálení žáhy.

Jablka

Jablka obsahují komplex potřebných vitamínů, a to obzvláště ve slupce, kde se nachází i velké množství vlákniny, která působí jako kartáč čistící střeva. Zabraňují tak možné zácpě způsobené antibiotiky. 

Mandle

V mandlích najdete bílkoviny, vlákninu a vitamín B, proto jsou považovány za silné probiotikum. 

Cizrna

Velké množství vlákniny obsahuje i cizrna, která je díky tomu pro střevní mikroflóru také velmi prospěšná.

 

Opomenout byste neměli ani pitný režim a silné vývary, které zásobují organismus nejen dostatečným množstvím vody, ale i vitamíny a minerály. Nepřehánějte to se solí, ta zadržuje v těle vodu a zabraňuje odplavování škodlivých látek z těla.

Antibiotika na zánět močových cest v těhotenství

Zánět močových cest se nevyhýbá ani těhotným ženám. Naopak, postihuje 30 až 40 % nastávajících matek a užívání antibiotik je nezbytné. Mezi ta nevhodná patří například tetracykliny, které mohou negativně ovlivnit vývoj kostní hmoty a zubní skloviny plodu. Správný typ antibiotik doporučí lékař, který by měl znát kompletní zdravotní stav pacientky. 

Zánět močových cest – antibiotika na předpis

Jaká antibiotika na zánět močových cest? Jelikož laik není schopen rozpoznat příčinu zánětu, druh antibiotik stanoví ošetřující lékař. Zároveň, s ohledem na nežádoucí účinky, předepíše taková antibiotika, která mají nejmenší dopad na aktuální zdravotní stav pacienta. Vyvarovat byste se měli pokusů o samoléčbu pomocí zbytků antibiotik z domácí lékárničky.

Antibiotika užívejte v lékařem stanovených dávkách a po stanovenou dobu léčby. Předčasným vysazením antibiotik riskujete nedoléčení zánětu a s tím i následné komplikace, které mohou být ještě závažnější než samotný zánět.

Co dělat, když antibiotika na zánět močových cest nepomáhají?

V některých případech se bakterie stávají rezistentními a jsou proti antibiotické léčbě odolné. V takovém případě je nutné navštívit lékaře, který nastolí tzv. imunoterapii, tedy postup k aktivaci imunitních mechanismů. 

Setkali jste se v souvislosti se zánětem močových cest s nechtěným únikem moči? Použijte vhodné inkontinenční pomůcky. Pro výběr těch nejlépe padnoucích využijte vzorky zdarma.