Napadlo vás někdy, jaká je skutečná kapacita močového měchýře a co se stane, když ji překročíte? Přečtěte si, kolik tekutin můžete vypít a zda skutečně hrozí, že vám měchýř praskne.
Může močový měchýř prasknout?
Notoricky známá legenda o slavném astronomovi, astrologovi a alchymistovi Tychu Brahovi, který se prý na hostině Petra Voka z Rožmberku v roce 1601 opíjel tak bujaře, až mu nakonec praskl močový měchýř, v mnohých vyvolává nepodložené obavy. Zdravý močový měchýř má totiž proti prasknutí velice dobrou pojistku. Umí uvolnit svěrače a vymočit nás prostě donutí. Horší už je to při některých onemocněních.
Jaká je kapacita močového měchýře?
Kapacita močového měchýře se samozřejmě liší podle toho, zda jde o dítě, nebo dospělého člověka. U dětí do 12 let se pro její výpočet používá vzorec EBC = [30 + (věk v rocích × 30)] ml. Ve 12 letech pak objem dosáhne zhruba 390 ml.
S věkem se objem močového měchýře dále zvětšuje. Obecně se jeho kapacita u dospělého člověka uvádí v rozmezí od 600 ml do 1 200 ml.
Kolik tělo vyprodukuje denně moči?
Lidské tělo denně zpravidla vyprodukuje tekutiny o objemu od 700 ml do 2 000 ml, což převyšuje kapacitu močového měchýře. Z toho plyne, že je nezbytné močit minimálně jednou za den.
Na druhou stranu se za normální považuje močit maximálně 8krát denně. Častější a větší objem moči než 3 000 ml jsou znaky onemocnění nebo přehnaného pitného režimu.
Prasknutí močového měchýře u zdravého jedince nehrozí
Ale vraťme se ke známému astronomovi. Podle vědeckých poznatků, pokud je legenda o prasknutí jeho močového měchýře skutečně pravdivá, k němu rozhodně nedošlo jen proto, že by moč zadržoval, ale následkem onemocnění. Tycho Brahe mohl trpět akutní anurií, což je akutní pokles či úplné zastavení vylučování moči, ke kterému dochází například při akutním selhání ledvin.
Moč trvale zadržet nelze. Jakmile se tlak na močový měchýř zvýší nad úměrnou mez, dojde k relaxaci svěrače močové trubice a moč unikne samovolně. Lidově řečeno – počůráme se. Ale to samozřejmě neznamená, že nás naše tělo nevarovalo. Nutkání na jako signál k návštěvě toalety se u zdravého jedince dostaví už v momentě, kdy se jeho močový měchýř naplní z pouhé jedné třetiny či jedné poloviny. Jiné to může být u dětí, které ještě nejsou dostatečně vyvinuté a signály těla neumějí dekódovat.
Pokud pociťujete neustálý tlak na močový měchýř, může jít o příznak onemocnění. V takovém případě vyhledejte lékaře.
Když močový měchýř zlobí
Močový měchýř umí člověka pozlobit hned z několika příčin. Nejčastějšími problémy s močovým ústrojím jsou:
- záněty močových cest – zánět močové trubice, močového měchýře, zánět ledvin,
- inkontinence.
Specifickým problémem je syndrom dráždivého močového měchýře, zvaný též jako hyperaktivní močový měchýř. Projevuje se častým nucením k močení – více než 8krát přes den a více než 2krát v noci. Současně lze trpět samovolným únikem moči čili inkontinencí.
Pokud se vrátíme k problému, kdy nám může močový měchýř skutečně prasknout z důvodu přeplnění, protože se svěrače automaticky neuvolní, příčina skutečně existuje. Je jí zvětšená prostata silně tlačící na měchýř. Jinou příčinou prasknutí bývá jeho mechanické poškození při nehodě nebo vniknutí cizího tělesa.
Zadržujete močení? Nedělejte to
I když jsme si již řekli, že prasknutí močového měchýře nezpůsobí, bezpečné rozhodně není. Zvyšuje totiž riziko infekce močových cest. Dochází kvůli němu rovněž k oslabování svalů močového měchýře, což se následně začne projevovat nemožností vyprázdnit najednou celý měchýř. U žen může dojít i k povolení svalů pánevního dna, což často vyústí až v inkontinenci.
Co ještě nevíte o močovém měchýři
Močový měchýř je dutý roztažitelný orgán sloužící jako rezervoár na moč. Ta v něm čeká, než ji tělo vyloučí.
Jakmile se zaplní zhruba 400 až 600 ml tekutiny, pocítíme nutkání k . To však máme stále naplněnou jen zhruba polovinu objemu močového měchýře.
Močový měchýř má jedno zajímavé specifikum. V těle není uložen na jednom pevném místě, ale jeho poloha se mění podle toho, jak je zrovna naplněn. Prázdný leží na dně pánevní dutiny, tedy pod pochvou (u žen) nebo pod konečníkem (u mužů). Po naplnění začne sahat skrz břišní dutinu obvykle až k pupku.
Přečtěte si také: