Zánět močových cest většinou způsobuje bakterie Escherichia coli, která se běžně nachází v zažívacím traktu. Jakmile se ale dostane do močových cest, začnou se objevovat první problémy v podobě bolesti v podbřišku a častého nutkání na . V případě přehlížení prvotních příznaků se může infekce rozšířit až do ledvin a způsobit jejich zánět.
Jak poznáte zánět močových cest?
Zánět močových cest se projevuje hned několika příznaky, jako jsou nepříjemné bolesti v podbřišku, časté s produkcí malého množství moči, pálivá bolest při močení a v tom horším případě i příměs krve v moči. Při menstruaci však můžete bolest značící zánět snadno zaměnit s menstruačními bolestmi, a proto je nezbytné sledovat ostatní příznaky: bolest močové trubice, bolest hlavy, nevolnost, zvýšená teplota a nízká produkce moči.
Komu hrozí zánět močových cest nejvíce?
Samozřejmě existují rizikové skupiny lidí, u nichž se objevuje infekce močových cest častěji. Postihuje především ženskou populaci, přičemž se uvádí, že minimálně jednou za život zánět postihne každou druhou ženu. Zánět močových cest se týká všech věkových kategorií, ovšem náchylnější k němu jsou hlavně ženy po šedesátém roce života. Za zánětem stojí nedostatečná hygiena, časté zadržování , nízký příjem tekutin, ale i anatomie ženského pohlaví. Zpozornět by měly také ženy s cukrovkou, protože mají v moči více cukru, což se bakteriím zamlouvá. Často je infekce spojena s inkontinencí. Pokud vás toto onemocnění zrovna trápí, vyzkoušejte naše inkontinenční pomůcky – objednejte si vzorek zdarma.
Jestliže v období menstruace používáte tampony, mějte na paměti, že jsou zdrojem bakterií a infekcí, a proto je nezbytné dbát na jejich správnou a častou výměnu.
Jak se zánět močových cest léčí?
V prvotním stadiu stačí zvýšit příjem tekutin – nejvhodnější je obyčejná voda nebo urologické čaje.
Doporučují se také brusinky a potraviny s vysokým podílem vlákniny. Léčba akutního zánětu močových cest trvá většinou tři až pět dnů. Záleží také na tom, jakou část močových cest bakterie zasáhne, podle toho se infekce rozlišuje na cystitidu a pyelonefritidu. Cystitida je zánět močového měchýře, zatímco pyelonefritida zase zánět horních močových cest. Při rozšířeném zánětu vám urolog předepíše antibiotika a menstruace by se neměla výrazně odchýlit od normálu.
Jak zánětu předcházet?
Chcete zánětu močových cest předcházet? Potom zvyšte příjem tekutin, nezadržujte a po pohlavním styku se vždy vymočte. Vyhněte se také syntetickému a neprodyšnému spodnímu prádlu či sprchovým gelům, které nejsou určené na intimní partie, takové totiž narušují poševní mikroflóru. Stejně tak je důležité otírat si konečník po stolici směrem zepředu dozadu, aby se z něj nepřenesly bakterie do močových cest.
Ohledně močových cest by vás ještě mohlo zajímat: