Pokud máte potíže s únikem moči, často se v této souvislosti hovoří o hygienických pomůckách, jako jsou pleny pro dospělé nebo inkontinenční vložky. Mohou vám však tento problém pomoci vyřešit i medikamenty? Čtěte níže.
Inkontinence trápí častěji ženy
Na nekontrolovatelný únik moči má vliv několik faktorů, mezi které patří především věk. S postižením se potýkají hlavně starší ženy, u nichž močový měchýř a okolní svalstvo ovlivňují prodělané porody, menopauza nebo těhotenství. Ochabující svaly poté nejsou schopné včas zastavit unikající moč.
U mužů problémy s inkontinencí nastávají především v souvislosti s prostatou (např. po operaci).
Jak na inkontinenci?
Inkontinenci v počátečních stadiích lze obvykle omezit i pomocí vhodně zvolených léků a cviků na posílení pánevního dna. Problém s únikem moči je ale vždy nutné konzultovat s lékařem.
Léky na inkontinenci u žen
Nasazení léků na inkontinenci není pravidlem. Samovolný únik moči lze často vyřešit úpravou životosprávy a posílením svalů pánevního dna. Pokud na léky dojde, jedná se většinou o parasympatolytika nebo hormonální léčbu, jejichž užívání je vždy nutné konzultovat s lékařem.
Volně prodejné léky na inkontinenci a další přípravky
Nápomocné mohou být volně prodejné léky na inkontinenci, ale i doplňky stravy a bylinky, které dopomohou ke správné funkci močového měchýře. Doporučujeme poradit se přímo v lékárně, kde vám pomohou vybrat ty nejvhodnější přípravky pro vás i s ohledem na léky, které případně užíváte.
Z bylinek je účinná:
• kopřiva,
• kokoška pastuší tobolka,
• přeslička rolní,
• smetanka lékařská.
Do své stravy můžete zahrnout také brusinky a dýňová semínka.
Cviky na posílení pánevního dna
Jelikož je samovolný únik moči často důsledkem ochablých svalů pánevního dna, je potřeba je posilovat. S tím vám pomohou:
• různé cviky na posílení svalů pánevního dna.
Inkontinenční pomůcky
Než potíže s inkontinencí vyřešíte, nepřestávejte si užívat života. Pocit pohodlí a sebejistoty vám dodají inkontinenční pomůcky. Pokud s nimi zatím nemáte zkušenost, zažádejte o vzorek zdarma.
Jak se projevuje únik moči?
Inkontinenci rozdělujeme na několik typů. Častá je stresová inkontinence, kdy nekontrolovatelné uvolnění svalů v této oblasti přijde, když náhle aktivujeme vnitřní břišní svaly. Může se tak stát kýchnutím, smíchem i při cvičení. Tato podoba se může týkat i mladších žen. Přichází při těhotenství nebo záhy po porodu, kdy jsou svaly uvolněné. V této fázi potíže vyřeší právě ono cvičení či doprovodná léčba.
Další formou je urgentní inkontinence. V tomto případě vaši psychiku a potažmo močový měchýř dráždí momenty, kdy někde teče voda. Tímto typem úniku moči obvykle trpí lidé s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou nemocí, rovněž často se týká pacientů s prodělanou mrtvicí.
Existuje i funkční inkontinence, při ní už člověk neodhadne, kdy je pravý čas jít na toaletu. Tyto dva posledně jmenované typy inkontinence spíš souvisejí s naší psychikou. Mozkem, který si v důsledku degenerativního onemocnění už nezvládne naplánovat, kdy jít na toaletu.
Postižení močového měchýře, kdy tento orgán už nezvládne udržet dostatečné množství moči, se říká inkontinence z přeplnění. Žádné z těchto onemocnění není tragédií, která by se nedala vyřešit.
Přečtěte si více o samovolném úniku moči a o tom, jak s ním bojovat: