Každá nastávající maminka jistě potvrdí, že v těhotenství pociťuje neustálé nucení na . Tento pocit může přijít i bezprostředně po návštěvě toalety. S pokročilejším stadiem těhotenství se tlak na močový měchýř ještě zvyšuje.
Jak funguje močový měchýř?
Močový měchýř zdravého jedince pojme 600–1200 ml moči, přičemž potřebu na pociťujeme při objemu 400–600 ml. Zaměříme-li se na těhotné ženy, v prvních týdnech těhotenství stojí za častějším vyprazdňováním hormon hCG. Tělo těhotné ženy zadržuje mnohem více tekutin a ledviny pracují oproti běžnému stavu rychleji. Zbavují totiž organismus škodlivých látek za dva. Těsně před porodem, kdy miminko sestoupilo do děložního kanálu, je vyvíjen výrazný tlak na močový měchýř. Časté nutkání k močení není nic neobvyklého – nastávající maminky musejí vstávat na toaletu i několikrát za noc.
Na co se zaměřit?
Puzení k rozhodně neřešte tím, že se budete tekutinám vyhýbat. Naopak zvyšte příjem neperlivé vody, bylinných čajů, ovocných a zeleninových šťáv, 100% neslazených džusů naředěných vodou. Dle doporučení by těhotné ženy měly vypít 10–12 skleniček vody denně. Při větším zvracení se doporučuje popíjet rovněž nízce a středně mineralizované přírodní vody, abyste si doplnily potřebnou dávku minerálních látek.
Pár tipů na rychlou pomoc
O častém hovoříme v případě, kdy chodíte na toaletu více než 7× denně poté, co za 24 hodin vypijete 2 litry tekutin. Zde je pár tipů, jak lze tuto potřebu alespoň trochu potlačit:
- Vyhněte se pití nápojů s kofeinem (káva, čaj), protože mají močopudné účinky.
- Rovněž omezte konzumaci potravin, které jsou bohaté na šťávy. Řeč je o citrusových plodech, melounu atd.
- S nástupem večera začněte postupně omezovat přísun tekutin. Ideálně 2 hodiny před ulehnutím už nepijte.
- Spěte v poloze na boku, kdy nebude vyvíjen takový tlak na močový měchýř.
- Na toaletě se soustřeďte na úplné vyprázdnění močového měchýře, nespěchejte.
Kdy navštívit lékaře?
Časté ani častá stolice v těhotenství nejsou nic výjimečného. Pokud ale zpozorujete velmi častou frekvenci nebo jiné problémy s močením, je vhodné navštívit lékaře. Největším strašákem je zánět močových cest, který se projevuje pálením a řezáním při močení, v moči můžete dokonce nalézt krev. Nutkání močit se pak objevuje téměř neustále, může se přidat horečka a bolesti v podbřišku.
Inkontinence je běžná
Během těhotenství a po porodu se můžete setkat s tzv. stresovou inkontinencí. Právě kvůli zvýšenému tlaku na močový měchýř lze zaznamenat drobné úniky moči během zakašlání, smíchu či kýchnutí. Příčina tkví zpravidla v oslabených svalech pánevního dna. Preventivně je proto trénujte prováděním například Kegelových cviků. tak v poměrně krátké době odezní, a pokud ne, určitě vyhledejte lékaře a vyzkoušejte naše inkontinenční pomůcky – můžete si objednat vzorek zdarma.
Chcete se dozvědět více o častém ?