Děloha je svalstvo a to během přibývajících let ochabuje. Pánevní svaly a vazy se oslabují a roztahují, což může vést k tzv. prolapsu dělohy. Přečtěte si, jak řešit pokles dělohy a zda se mu dá zcela vyhnout.
Jaké jsou příčiny poklesu dělohy?
Pánevní svaly zatíží nejen porod, ale také hormonální změny, které přicházejí s menopauzou. Proto lze konstatovat, že po menopauze čeká oslabení svalstva prakticky každou ženu. I tu, která nemá děti.
Jistou roli hraje i dědičnost. Jestliže měla vaše maminka s prolapsem zkušenosti, pravděpodobně se to bude týkat i vás. Dalším faktorem je nadváha, jejímž následkem se rozestoupí břišní svaly a vyvinou tlak na vnitřní orgány, které snáze klesnou dolů.
Pokles dělohy v těhotenství i zmíněný porod mohou tělo zatížit v mnoha směrech. Nedostatečná regenerační péče v osudném šestinedělí má v tomto ohledu také zásadní vliv.
Výhřez dělohy je hlavním příznakem prolapsu
Nejčastější jsou prvotní změny po menopauze. Potíže se svěrači a následnou inkontinenci řeší mnoho žen. Výhřez dělohy je ale hlavním nepřehlédnutelným znakem prolapsu. Navíc si vyžádá změny v intimním životě. Proto je nejlepší poklesu dělohy zcela předejít.
Jaké jsou další příznaky poklesu dělohy?
Pokles dělohy se projevuje především tlakem v oblasti pánve. Budete cítit těžkost, jež evokuje plnost, jako byste si sedly na pružnou sedačku (taburet, gymnastický míč) a zespoda by vám „ucpala“ poševní vchod. Dostavit se může bolest v kříži, která se uvolní lehnutím na záda. Bude se vám chtít častěji močit, objeví se i lehčí , která se dá ovšem řešit. Výjimkou není ani častá stolice, případně velké krvácení z pochvy.
Pokles dělohy způsobuje zdravotní komplikace
Oslabené svaly přinášejí mnoho nepříjemností. Můžete pociťovat:
- tlak v podbřišku,
- bolesti beder,
- potíže s močením.
Nejnepříjemnější je výše zmíněný znatelný výhřez dělohy z pánve.
Prolaps dělohy – léčba
Předně vás nabádáme, abyste se nestyděly. Čím déle budete odkládat řešení potíží, tím složitější bude následná léčba. S únikem moči i případným krvácením vám pomohou komfortní pomůcky TENA. Budete se cítit skvěle, žádného zápachu nebo tlačení se nedočkáte, takže se nebudete bát chodit na cvičení, kde pánevní svaly zesílením obnovíte.
Jestliže je problém v pokročilejším stadiu, přijde na řadu operace. Jde o jednoduchý zákrok, kdy se částí vlastní tkáně, tkání od dárce nebo umělým materiálem posílí svaly pánevního dna. Pokles pánevního dna není neřešitelným problémem, proto zahoďte obavy a využijte moderních metod, jež vám pomohou.
Na prolaps dělohy platí Kegelovy cviky
Trénovat je potřeba jak viditelné svaly, jež vám zajistí vyrýsované tělo (bicepsy, tricepsy, břišní svalstvo apod.), tak ty, které nejsou vidět. V mládí o nich nevíme, ve vyšším věku nás však mohou pěkně potrápit.
Populární jsou Kegelovy cviky, pomocí nichž trénujete svaly pánevního dna. V podstatě se jedná o stahování a uvolňování pánevního svalstva, různými cviky jen korigujete dobu či náročnost cvičení. Tento typ cviků je nejen prevencí, ale v počáteční fázi poklesu dělohy může být i řešením problému.