Inkontinence po hysterektomii (odstranění dělohy)

Hysterektomie, podobně jako jiné chirurgické zásahy v oblasti pánevního dna, patří k častým spouštěčům . Nepostihuje nutně každou ženu po odstranění dělohy, nicméně riziko existuje. Každý problém ale má své řešení. V řadě případů jde navíc jen o dočasnou záležitost. Přečtěte si, jak s inkontinencí po hysterektomii účinně bojovat.

Co je hysterektomie?

Hysterektomie je vcelku běžný gynekologický zákrok, během něhož se ženě z těla chirurgicky odstraní děloha. V ČR tento zákrok ročně podstoupí zhruba 20 000 žen různého věku.

Důvody k hysterektomii se liší. Mezi ty nejčastější patří přítomnost děložních myomů, které způsobují nepravidelné a silné krvácení, ale také onemocnění děložní sliznice, nádorová onemocnění v oblasti pánevního dna i některá nezhoubná onemocnění dělohy.

Následky hysterektomie

Po hysterektomii žena již nemůže mít děti, proto se zákrok většinou provádí nejdříve ve věku 35–40 let. Jiná omezení ale následkem operace nevznikají, žena může dál vést běžný sexuální život. Stejně tak močový měchýř by měl po hysterektomii fungovat zcela normálně. Po zákroku se ovšem mohou vyskytnout komplikace, například inkontinence.

Výzkumy potvrzují, že se riziko po hysterektomii zvyšuje. K tomuto závěru došla například dotazníková studie prováděná na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol probíhající od ledna do prosince 2001. Zúčastnilo se jí 114 operovaných žen a inkontinence se objevila u 18 z nich, což je 15,8 %. Ve většině případů ale nešlo o trvalý problém. Dále je třeba zmínit, že u 7 žen inkontinence vlivem operace naopak vymizela. 

Močový měchýř po hysterektomii

Vzácně se také může stát, že při zákroku dojde k poranění močového měchýře, což vede k úniku moči. Tuto komplikaci je nutné po zahojení prověřit a případně podstoupit chirurgickou korekci. Močový měchýř po hysterektomii může postihnout například i akutní zánět, ale v tomto případě by se nemělo jednat o nic fatálního.

Doba trvání léčby po hysterektomii

Klidový režim po hysterektomii je zcela zásadní a měl by trvat minimálně 6 týdnů. Aby se rána lépe hojila, je do močového měchýře zavedena cévka pro úlevu postižené oblasti. Jeden až dva dny po operaci se odstraňují dreny, které mohou být zavedeny z důvodu odstranění krevních a tkáňových sekretů z břišní dutiny. Po hysterektomii byste se na 3 měsíce měly vyhnout: 

  • zvedání těžkých břemen nad 5 kg,

  • nošení těžkých nákupů,

  • namáhavým domácím pracím (vysávání, nošení koše s prádlem),

  • náročnému cvičení (běh, aerobik).

Sport po hysterektomii

Po odstranění dělohy je po dobu minimálně 6 týdnů nezbytné dodržovat klidový režim. Se sportovními aktivitami můžete začít až po době potřebné k zahojení – většinou po 3 měsících, pokud lékař neurčí jinak. Se znovu pilováním své kondičky začínejte pozvolna a pouze v případě, že zákrok nedoprovázejí nežádoucí pooperační komplikace. Cvičení po hysterektomii by nemělo zahrnovat zvedání těžkých břemen, poslouchejte své tělo, a pokud cítíte únavu, do cvičení se nenuťte.

Kegelovy cviky po hysterektomii

Kegelovy cviky se po odstranění dělohy více než doporučují. Nejen že urychlují rekonvalescenci v pánevní oblasti, ale navíc zabraňují vzniku . S Kegelovými cviky můžete začít již 1 až 2 týdny od operace. Při nechtěném úniku moči zaznamená zlepšení či úplné uzdravení až 80 % pacientů.

Bolesti po hysterektomii

Bolesti po odstranění dělohy jsou po dobu rekonvalescence zcela běžné. Nepříjemné pocity se objevují v podbřišku a v pochvě. Bolesti břicha po hysterektomii je možné tlumit obvyklými léky proti bolesti, a to v pravidelných intervalech.

Hysterektomie a stresová inkontinence

Během stresové inkontinence dochází k úniku moči v situacích, kdy se více namáhají břišní svaly a svaly močového měchýře – to znamená při smíchu, zvedání těžkých břemen, sportu apod. Svalstvo pod náhlým tlakem povoluje a z močové trubice uniká moč. Jelikož jsou příčinou stresové oslabené svaly pánevního dna, lze s ní v mnoha případech účinně bojovat.

Jak bojovat s inkontinencí?

Pociťujete-li příznaky stresové , bezodkladně navštivte svého obvodního lékaře a začněte s inkontinencí bojovat.

1.      Posilujte svaly pánevního dna

Příznaky inkontinence, jako jsou úniky moči a časté , mohou po hysterektomii samy vymizet. Pokud tomu pomůžete, půjde to daleko rychleji. Zpevnit pánevní dno vám pomohou:

  Kegelovy cviky,

  technika Pelvicore,

  Venušiny kuličky.

2.      Dodržujte pitný režim

Omezením pitného režimu se úniku moči nezbavíte. Naopak, koncentrovaná moč vám daleko více podráždí močový měchýř. Dodržujte pitný režim, omezte konzumaci kávy a dalších kofeinových nápojů.

3.      Zdravě se stravujte a cvičte

Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost – zdravě jezte a pravidelně cvičte. Kila navíc totiž zatěžují močové ústrojí a následkem toho dochází k uvolňování a nedostatečné funkci místních svalů.

4.      Nestresujte se

Při léčbě inkontinence byste se měly vyhýbat stresu a naučit se ho správně zpracovávat. Přečtěte si článek Jak se zbavit stresu a být psychicky v rovnováze. Strach ze samovolného úniku moči a pocity úzkosti mohou stresovou inkontinenci zhoršit. Proto doporučujeme pořídit si dostatečnou zásobu inkontinenčních vložek a nosit je stále s sebou. Nemáte-li s nimi zkušenost, získejte vzorek zdarma

Mohlo by vás zajímat: