Správný pitný režim: Jak často byste měli močit?

Pokud jste si začali hlídat pitný režim, abyste denně vypili dostatečné množství tekutin, měli byste si dát pozor i na to, kolikrát během dne močíte. Sice je časté nepříjemné, nicméně jedná se o naprosto zdravou reakci na to, že zvýšíte příjem vody. 

Jestliže však máte pitný režim neustále stejný, ale začali jste na toaletu chodit i tak častěji, pravděpodobně se jedná o projev nějakého onemocnění, a proto je lepší navštívit i lékaře. Stejně tak byste měli mít i obavy, pokud máte nastavený pitný režim podle váhy, ale močení je sotva dvakrát za den. 

Jak je to s močením?

Prvně je důležité pochopit, jak vaše tělo vůbec vytváří moč. Produkce moči je v podstatě způsob, jak se tělo zbavuje přebytečného odpadu a vody, kterou nepotřebuje. Hlavními orgány, jež se podílí na tvorbě moči, jsou ledviny, močovody, močový měchýř a močová trubice. 

Hlavní práci dělají ledviny, jejichž úkolem je filtrovat veškerý odpad z krve. Odkud však tento odpad pochází? Přirozeně se hromadí v důsledku normálního trávení a metabolismu. Ledviny vytahují také vodu z krve, aby udržovaly rovnováhu elektrolytů (jako jsou sodík a draslík) přesně tam, kde je potřeba. 

Jakmile se spojí odpad a přebytečná voda, jedná se o moč. Množství vody a dalších tekutin, které vypijete, je přímo úměrné množství moči, kterou vyprodukujete. Jestliže tedy zvýšíte příjem tekutin, je naprosto normální, že budete chodit i častěji na záchod.

Jaký je správný pitný režim?

Ještě mějte na paměti, že čím více, tím lépe v tomto případě neplatí. Lidské tělo totiž potřebuje jen určité množství, přičemž toto množství si snadno vypočítáte podle hmotnosti. Pokud jde tedy o přesné množství vody, které byste měli vypít, existuje spousta rad. 

Stačí svou váhu vynásobit koeficientem 0,035. Výsledek vám ukáže, kolik litrů tekutin byste měli během dne dostat do těla. Jestliže máte nadváhu, potom za každých 11 kilogramů přidejte k pitnému režimu ještě čtvrt litru vody. 

Jestliže tedy vážíte 70 kilogramů, tak je výpočet následující: 70 kg × 0,035 = 2,45 litru vody

Neexistuje žádné přesné pravidlo, jak dodržovat pitný režim. Přesné množství, které vaše tělo potřebujete, závisí také na různých faktorech, a to například věku, pohlaví, sportu i zdravotním stavu. 

Jak často by měl člověk močit?

Další otázkou je, jak často by měl člověk močit. Univerzální odpověď neexistuje. Většina lidí chodí močit šestkrát až sedmkrát denně, ale někteří čtyřikrát až desetkrát, což je považováno také za normální. 

Většina lidí spí 6 až 8 hodin denně, aniž by chodili na záchod. Pokud jdete v noci jednou močit, je to také běžné. 


Kdy časté močení není normální?

Časté bez důvodu vyžaduje kontrolu u lékaře, protože nadměrné močení může být projevem cukrovky, infekce močového měchýře, problémů s prostatou, srdečních chorob, cystitidy, hyperaktivního močového měchýře, inkontinenci i kamenů močového měchýře. 

Inkontinence je porucha udržení moči, při které člověk není schopen ovládat vyprazdňování měchýře a dochází k nekontrolovanému úniku. Pokud je inkontinence zavčas řešena, nemusí dojít do pokročilého stádia. Není se za co stydět, protože je běžnější, než si dokážete představit. Existují navíc různé pomůcky, jež vám pomohou žít plnohodnotný život ipři potížích s únikem moči. . Poskytuje je například značka TENA, která má v nabídce inkontinenční vložky. 

Co když je močení nedostatečné?

Ovšem nastat může i opačná situace, tedy nedostatečné . Jestliže během dne nevyprodukujete dostatečné množství moči, může se jednat o dehydrataci, zvětšenou prostatu, močovou blokádu, infekci i onemocnění či selhávání ledvin.