Zánět dělohy v těhotenství, po porodu či potratu

Zánět dělohy je velmi nepříjemnou zdravotní komplikací, která způsobuje krvácení mimo menstruaci i pálení při . Jak k zánětu dochází a jak se léčí?

Co je děloha?

Děloha je dutý nepárový orgán ženského pohlavního ústrojí. Je tvořena svalovinovou stěnou, která během života ženy lehce mění tvar i velikost. Ženy, které nerodily, mají dělohu dlouhou zhruba 7–8 cm, po porodu se prodlouží o cca 2 cm. 

Děloha má tři části: děložní hrdlo, tělo a děložní dno. Každý z těchto úseků může být postižen zánětem.

Příčiny zánětu dělohy

Zánět dělohy zapříčiňuje hned několik faktorů. Kromě nedostatečné hygieny může zánět způsobit průnik bakterií do dělohy během menstruace, ale i po porodu či potratu, kdy v těle zůstávají zbytky tkáně a jsou živnou půdou pro zhoubné mikroby. Mezi další činitele patří časté střídání sexuálních partnerů, ale i zavedené nitroděložní tělísko a chirurgické zákroky, například tzv. revize, což je vyčištění děložní dutiny odstraněním tkáně.

Příznaky zánětu dělohy

Jak poznat zánět dělohy? Kromě lokálních doprovodných obtíží se zánět projevuje podobně jako jiné infekce. Hlavními symptomy jsou:

  • zvýšená teplota,

  • zimnice,

  • únava a schvácenost,

  • bolest v podbřišku,

  • hnisavý výtok,

  • krvácení.

Projevy zánětu dělohy v těhotenství, po porodu, potratu či revizi jsou totožné. Mohou se lišit pouze ve své intenzitě, která se odvíjí od závažnosti a rozsáhlosti infekce. V každém případě je nutné neprodleně navštívit lékaře. 

Diagnostika zánětu dělohy

Výše zmíněné příznaky mohou poukazovat i na jiná onemocnění, například na zánět močových cest a zánět vaječníků, proto je nutné pro přesnou diagnózu provést určitá vyšetření. Gynekolog při prohlídce provede krevní testy i vyšetření za pomoci ultrazvuku. Aby stanovil, o který konkrétní druh zánětu se jedná, může provést i další, doplňující vyšetření.

Druhy zánětů dělohy

Zánět hrdla (cervicitis)

Infekce v děložním hrdle bývá vyvolána stafylokoky, streptokoky, enterokoky i bakterií E. coli. Zánět hrdla ohrožuje nejvíce ženy po porodu a potratu.

Zánět děložní sliznice (endometritis)

Tento typ zánětu se může objevit hlavně po porodu a potratu, kdy zbytky tkání ulpívají v děloze a poskytují zázemí pro množení bakterií. 

Zánět svaloviny děložního těla (myometritis)

Infekce v děložním těle může vzniknout buď rozšířením zánětu sliznice, nebo od zánětu nějakého ze sousedních orgánů

Léčba zánětu dělohy

Zánět dělohy se léčí antibiotiky. Kromě medikamentů se využívá i lokální léčby v podobě čípků, výplachů a mastí. Při dodržování postupů stanovených lékařem zánět odezní do pár týdnů. V případě neřešení a ignorování příznaků se infekce může rozšířit natolik, že bude nutné přikročit k chirurgickému řešení. Léčbu zánětu dělohy lze podpořit i přírodními zdroji, a to například šalvějí lékařskou, kontryhelem obecným a třezalkou tečkovanou.

Prevence zánětu dělohy

Mezi faktory, které mohou zabránit vzniku zánětu dělohy, řadíme hlavně dostatečnou intimní hygienu a používání kondomů. 

Přečtěte si také: