Jaké je normální množství moči za 24 hodin?
Trápí vás otázka, zda nechodíte na toaletu příliš často? Podle odborníků je ideální močit 5–7× za den, u těhotných žen se můžete setkat s návštěvou toalety i 10× denně. Co je ještě v normě a kdy už je lepší obrátit se na lékaře?
Správně nastavený pitný režim
Denní spotřeba tekutin se liší podle věku jedince. Zaměříme-li se na dospělé, ženy by měly vypít 2 l a muži 2,5 l tekutin denně. Z tohoto množství by měla 80 % tvořit neslazená neperlivá voda. Pokud obyčejné vodě příliš neholdujete, můžete si ji dochutit citronem, bylinkami či ovocem. Při takto nastaveném pitném režimu je běžné navštěvovat toaletu až 7× denně – množství moči za den by mělo odpovídat množství přijatých tekutin. Při onemocnění, fyzické zátěži nebo při horkém počasí by se měl příjem tekutin automaticky zvýšit. Pokud denně vypijete méně než 1,5 l tekutin, koledujete si o závažné zdravotní problémy.
Močový měchýř pod drobnohledem
Kapacita měchýře je většinou něco kolem 500 ml. Potřebu močit pocítíte, když se v něm nachází cca 150 ml moči. Při pití kofeinových nápojů má močopudné následky, při nichž se potřeba návštěvy toalety zvyšuje. Stále se však jedná o zdravé močení, za něhož není třeba se stydět. Zpozornět byste měli v případě, že toaletu nenavštěvujete téměř vůbec. Tmavá moč je jasným ukazatelem nedostatečného příjmu tekutin.
Potíže s prostatou
Nutkání k může způsobovat rovněž řada zdravotních problémů. Jmenujme např. hyperaktivitu močového měchýře, zánět močových cest či zvětšenou prostatu. Poslední zmíněný se projevuje častým a naléhavým nucením k močení, objevujícím se i v noci. Dalšími příznaky jsou obtížné zahájení močení, slabý a přerušovaný proud moči, bolestivost v podbřišku.
Moč v žádném případě nezadržujte
Jak jistě víte, v moči se nachází řada škodlivých látek, jichž se tělo snaží zbavit. Pokud moč zadržujete, podporujete jejich množení. Onemocnění, jehož hlavní příčinou jsou bakterie E. coli v močových cestách, je velmi nepříjemný a bolestivý zánět močového měchýře. Pociťujete při něm neustálou potřebu k , během něhož se objevuje pálení a řezání. Chcete-li návštěvy toalety omezit, soustřeďte se především na posílení močového měchýře.
Jak podpořit funkci močového měchýře?
Vsaďte na bylinky, které umějí močový měchýř účinně posílit a zároveň ho chrání před škodlivými bakteriemi. Na urogenitální systém jsou nejvhodnější lichořeřišnice, medvědice lékařská a vřes obecný. Dále se zaměřte na posílení svalů pánevního dna, a tím potažmo svěračů močového měchýře. Velmi oblíbené jsou Kegelovy cviky, které spočívají ve svírání a povolování pánevního svalstva. Jsou významným preventivním opatřením proti inkontinenci. Pokud vás trápí , vyzkoušejte zdarma vzorek inkontinenčních pomůcek.
Chcete se dozvědět více?