Co mít na mysli

Připravte se

Svým blízkým přirozeně chcete zajistit náležitou péči. Znamená to přípravu a plánování. Potřebujete:
 
  • zjistit co nejvíce informací o stavu vašeho blízkého,
  • připravit si akční plán,
  • přizpůsobit domov vašeho blízkého,
  • uspořádat kontaktní informace a dokumenty,
  • požádat o podporu ostatní a podělit se s nimi o pracovní zátěž.
 Zde je několik tipů, jak tyto věci zvládnout. Vaši roli pečovatele/ky vám značně usnadní. 
Zjistěte: Pochopení diagnózy
Ujistěte se, že máte všechny podrobné informace o aktuálním stavu vašeho blízkého. Pokud má váš blízký příznaky, které vás znepokojují, promluvte si s jeho lékařem a dalšími odborníky ve zdravotnictví. Požádejte je, aby vám stav vašeho blízkého vysvětlili.
 
To vám pomůže cítit se při poskytování péče jistěji. A může to být přínosem i pro člověka, o kterého se staráte. Při včasném stanovení diagnózy může být schopen se o sebe ještě nějaký čas starat sám.
 
Je člověk, o kterého pečujete, inkontinentní? Inkontinence moči je běžný stav, ke kterému vede řada různých zdravotních stavů. Zjistěte o něm co možná nejvíce. Pak si můžete pro svého blízkého vybrat správná řešení a ty nejlepší výrobky. 
 
Když budete o jeho stavu vědět vše, bude pro vás snadnější o něho pečovat.
Vytvořte si plán
Je důležité myslet dopředu a péči plánovat. Pomůže vám to zorganizovat si čas, abyste se necítili zahlceni prací. A vašemu blízkému to zajistí, že se mu dostane péče, kterou potřebuje – například dostane léky přesně tehdy, kdy je má dostat.
 
Doporučujeme vám připravit si plán péče. Sepište si, jak se o svého blízkého budete starat, a rozvrhněte si úkoly související s péčí, které budete vykonávat v nadcházejících týdnech nebo měsících. Pak svůj plán můžete prodiskutovat s člověkem, o kterého pečujete, a s lidmi, kteří by vám mohli pomáhat.
 
Pro začátek si stáhněte naši bezplatnou šablonu plánu péče (PDF).
Mluvte o svém pracovním vytížení
Skrývání problémů vám nepomůže. Naopak je zvětší. Promluvte si proto o situaci svého blízkého s rodinou a blízkými přáteli. Svěřte se jim se vším, co práce pečovatele obnáší. Je možné, že vám někteří z nich budou chtít pomoci.
 
Většina lidí toho ví o práci pečovatele jen velmi málo. Vaši příbuzní i přátelé proto pravděpodobně budou zvědaví na vaše zkušenosti. Čím více se toho dozví o tom, jak dobrou práci děláte, tím pravděpodobněji vám nabídnou podporu nebo přijdou s praktickými návrhy. 
 
Není nic špatného na tom, když řeknete, co potřebujete, a požádáte o pomoc. Když vám někdo pomoc nabídne, nestyďte se ji přijmout.
 

Užitečné tipy o zapojení rodiny a přátel do poskytování péče najdete v části Podělte se o péči.

Příprava domova
Člověk, o kterého se staráte, se možná necítí při chůzi jistě nebo je upoután na lůžko. V každém případě budete muset zvýšit bezpečnost jeho/svého domova, aby se v něm mohl bezpečně pohybovat. Nebo aby byl bezpečný pro vás, když se v něm o svého blízkého budete starat. Abyste si život v roli pečovatele usnadnili, měli byste také přizpůsobit své pracovní prostředí tak, aby bylo co možná nejefektivnější.
 

V části Bezpečnost v domácnosti si přečtěte tipy pro přípravu domova. 

Uspořádejte si důležité informace
Když se o někoho staráte, je užitečné mít věci dobře zorganizované. Dodá vám to pocit jistoty a pomůže připravit se na budoucnost.  Mějte proto důležité kontaktní informace a dokumenty uložené na jednom místě, kde je snadno najdete. Možná budete chtít připravit seznam kontaktů na lékaře, právníky a místní lékárníky.
 
Má váš blízký problémy s pamětí? Pokud ano, nezapomeňte si zapsat jeho hesla (a uložte je na bezpečném místě). A zapište mu kontaktní informace na jeho přátele nebo ostatní členy rodiny.
Požádejte o podporu
Jste člověk, ne robot. A i když máte možná spoustu energie, jednoduše nemůžete sám nebo sama zvládnout úplně všechno.
 
Chcete-li svému blízkému zajistit tu nejlepší možnou péči, zkuste najít další spřízněné duše, které by vám mohly ulevit od starostí. Lidi, kteří převezmou odpovědnost, když budete unavení. Mohli by vám pomoci s nákupem potravin, s úklidem v okolí domu apod. Nebo s dopravou na návštěvy u lékaře.
 
Když se můžete o úkoly související s poskytováním péče podělit s rodinou, je to samozřejmě skvělé. Ale pokud to jde, zajistěte si odbornou podporu. Zvažte například využití:
 
  • ošetřovatelky, která by vám mohla pomoci s domácí péčí,
  • společnosti, která by vám domů dovážela jídlo,
  • společníka, který by vám pomohl s různými úkoly.
Pokud to není možné, zkuste si zajistit podporu sociální péče od místní vlády. 
 

Zůstaňte v kontaktu s pečovatelskými komunitami nebo podpůrnými skupinami – a se zdravotnickými zařízeními nebo organizacemi. Všechny vám obvykle mohou poskytnout pomoc, kterou potřebujete.