Příčiny inkontinence

Zjistěte více o příčinách

Je dobré vědět, co u vašeho blízkého inkontinenci způsobuje. Pomůže vám to lépe pochopit jeho příznaky, takže mu můžete poskytovat tu nejlepší možnou péči.
 
Pokud ještě nevíte, jaký typ má, můžete si přečíst o různých typech zde.

Jak funguje močové ústrojí

Příčiny ovlivňují močové ústrojí člověka. Pojďme se tedy stručně podívat, jak toto ústrojí funguje. Pak se snad dozvíme, proč někdy nepracuje správně. 
 
Vaše ledviny filtrují z krve nečistoty. Poté je smíchají s vodou a dalším odpadním produktem, čímž vzniká moč, kterou pak ledviny posílají do močového měchýře. Moč opouští ledviny přes močovody. Pak se dočasně shromažďuje v močovém měchýři, což je roztažitelný svalový vak. Svaly v okolí močové trubice jsou ve fázi vyprazdňování uvolněné a nechávají močovou trubici otevřenou. Abychom si mohli zachovat kontinenci, potřebujeme podporu svalů pánevního dna a svalů svěrače. Tyto důležité svaly napomáhají zadržování moči i stolice.

Proč močové ústrojí nefunguje správně?

Neexistuje jedna jediná příčina , ale existuje několik společných faktorů. Uvádíme je níže.
Obecné příčiny
  • Oslabení svalů pánevního dna. Tyto svaly udržují močovou trubici uzavřenou. Když ztratí sílu a podpůrnou funkci, objeví se problémy. Jednoduché aktivity, jako je smích, kašel, zvedání předmětů nebo běh, mohou způsobit .

  • Infekce močových cest. Mohou vést k přecitlivělosti močového měchýře. Jedná se o stav, kdy močový měchýř nesprávně informuje tělo, že potřebuje vyprázdnit – naléhavě – přestože není zcela naplněný. Když se infekce vyléčí nebo přejde, močový měchýř již přecitlivělý není.

  • Nadváha. Nadměrná hmotnost může vyvolávat zvýšený tlak na břišní svaly a , což vede k inkontinenci.

  • Léky. může být vedlejším účinkem podávání některých léků. Některé léky působí jako diuretika, která nutí člověka chodit na toaletu častěji. 

  • Poruchy močového měchýře z neurologických příčin – mohou být způsobeny mrtvicí, demencí, cukrovkou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou nebo poraněním mozku. Takové poruchy poškozují nebo narušují nervové průchody. To brání předávání správných signálů mezi mozkem a močovým měchýřem. 
Příčiny u žen
  • Těhotenství/porod. Hmotnost navíc, kterou během těhotenství nosíte, může způsobovat tlak na , vazy a močový měchýř. Během těhotenství se uvolňují hormony, které ovlivňují tkáně a svaly v těle, a s tím, jak děťátko roste, jim umožňují se rozpínat. Svaly pánevního dna jsou v tomto období měkčí a hladší, aby usnadnily porod děťátka. Pro svaly a vazy pak může být obtížnější udržet orgány pánevního dna na místě. Svaly pánevního dna a vazy se napínají také při porodu, což někdy může vést k trvalému prodloužení tkání. Těhotenství a porod proto představují z hlediska riziko.

  • . S blížící se menopauzou klesá hladina estrogenu, což vede k oslabení svalů pánevního dna. To u některých žen vede k menší schopnosti ovládání močového měchýře.  
Příčiny u mužů
  • Zvětšená . Ta může vést ke zpomalení nebo dokonce zastavení průtoku moči. Často vede k „náhlé potřebě si odskočit“.

  • Operace prostaty. Pokud během operace prostaty dojde k poškození svalů, které kontrolují průchod moči, může to vést ke stresové inkontinenci moči – k samovolným únikům, když se smějete, kašlete nebo vykonáváte určité fyzické aktivity.
 

Chcete-li vědět více o příčinách , promluvte si se svým lékařem. Zjistěte, jak můžete pomoci svým blízkým.