Jako pečovatel se můžete setkat se změnami nálad nebo problémovým chováním vašeho blízkého. Je to zcela normální a často lze situaci zvládnout tak, že svému blízkému poskytnete prostor, promluvíte si s ním, rozesmějete ho nebo odvedete jeho pozornost, v závislosti na okolnostech.
Obecně platí, že nejlepším řešením je problémovému chování předcházet. Lidé, kteří potřebují péči, častěji zažívají pocity osamělosti a nudy, které přispívají k jejich špatné náladě. Povzbuzování vašich blízkých, aby se stýkali s rodinou a přáteli, a (pokud je to možné) vyplnění jejich času obohacujícími aktivitami, jako jsou procházky, práce na zahrádce, skládání puzzle nebo řešení hlavolamů, může být užitečným způsobem, jak problémové chování minimalizovat.
Pokud se změny nálady začnou stupňovat nebo se náročné chování začne objevovat častěji, je důležité zjistit příčinu. Pokud si nejste jisti, co dělat, vyhledejte lékaře nebo odborníka.
Jestliže váš blízký trpí onemocněním, jako je demence, je problémové chování velmi častým příznakem. Když se váš blízký začne zlobit nebo začne být agresivní, není nic neobvyklého, že se cítíte zranění nebo frustrovaní, ale připomeňte si, že toto chování je důsledkem nemoci a nikoli rozhodnutím vašeho blízkého. Zvažte, co můžete udělat, abyste mu pomohli, ať už zapojením terapeuta nebo žádostí o externí pomoc v oblasti sociální péče. Na internetu najdete spoustu zdrojů, které pomáhají pečovatelům tím, že vás spojí s bezplatnou podporou nebo poradenstvím po telefonu.
Je důležité najít někoho, s kým můžete o svých zkušenostech otevřeně hovořit. Svěřit se se svými pocity někomu, komu důvěřujete, vám může pomoci nejen překonat pocit izolace, který je s poskytováním péče často spojen, ale také zpracovat vaše emoce a získat potřebnou podporu.