Jak se vypořádat s chřadnoucím zdravím

Jak se vypořádat s chřadnoucím zdravím ostatních

Nebylo by skvělé, kdybychom mohli zůstat až do stáří zdraví?
Vědci na tom již pracují. Než to však vyřeší, bude si čas i nadále vybírat svou daň na našich tělech i myslích.
 
Možná jste u člověka, o kterého pečujete, zaznamenali známky stárnutí a zhoršujícího se zdraví. Důležité je těmto příznakům rozumět. A hlídat je. Pak můžete přijmout vhodná opatření, abyste zdraví svého blízkého co nejlépe chránili. 
Zanedbaný vzhled
Je důležité věnovat pozornost tomu, jak váš blízký vypadá. Přestal se o sebe starat? Například si nečeše vlasy nebo se pravidelně neumývá? Promluvte si s ním o tom, jakých změn jste si u něho všimli. Zkuste zjistit, jaký je důvod. Pokud vám to dělá starosti, promluvte si o tom s jeho lékařem.
Ztráta paměti
Můžeme být zapomnětliví, zejména když zestárneme. Pokud však člověk, o kterého pečujete, začne být zvlášť zapomnětlivý, je třeba tomu věnovat pozornost. Má například problémy s tím, aby si vybavil běžná slova? Nebo se ztrácí ve známém prostředí. Možná není schopen dodržovat pokyny. Těchto věcí byste si měli snadno všimnout, protože svého blízkého pravděpodobně velmi dobře znáte.
 
Pokud vás příznaky znepokojují, povzbuďte jej, aby navštívil lékaře.
Úbytek hmotnosti
Ztrácí váš blízký hmotnost? Zdá se vám příliš hubený? Důvodů může být spousta. Všímejte si souvisejících příznaků. Je například často smutný? Pokud jej trápí nemoc, asi nemá náladu na vaření. Nebo možná ztratil chuť k jídlu a jednoduše jí méně. Přestal vnímat chutě nebo vůně? I to může jeho chuť k jídlu ovlivnit.
 
Pokud máte obavy týkající se ztráty hmotnosti vašeho blízkého, zajistěte mu pro jistotu lékařskou prohlídku. 
Špatná nálada
Je přirozené, že starší lidé jsou někdy mrzutí. Pokud ovšem mají špatnou náladu neustále, je důležité zjistit důvod. Jestliže je člověk, o kterého se staráte, neustále nešťastný, promluvte si s ním. Zeptejte se, co jej trápí. Pak rychle zjistíte, jestli by nebylo vhodné vyhledat odbornou pomoc.
 
Možná jste u člověka, o kterého pečujete, zaznamenali známky stárnutí a zhoršujícího se zdraví. Důležité je těmto příznakům rozumět. A hlídat je. Pak můžete přijmout vhodná opatření, abyste zdraví svého blízkého co nejlépe chránili. 
Narušená pokožka
Pokud je váš blízký inkontinentní, hlídejte zdraví jeho pokožky. Moč může s pokožkou reagovat, dráždit ji a způsobovat její narušení. Pokožka starších lidí je také křehčí a náchylnější k podrážděním. To zvyšuje pravděpodobnost jejího poškození.
 
Nejlepším řešením na narušení pokožky je její udržování v čistotě. V ideálním případě používejte jemný čisticí prostředek, například z řady výrobků péče o pokožku značky TENA – ta zahrnuje mycí krém, který obnovuje a chrání křehkou pokožku starších osob.  Poté aplikujte jemné pleťové mléko nebo krém působící proti podráždění, svědění nebo vyrážce.