Bezpečný domov pro starší osoby

Bezpečný domov pro starší osoby

Vy sami v roli pečovatelů můžete svým blízkým pomoci více než kdokoli jiný, aby zůstali mobilní. A to je důležité, protože mobilita jim pomáhá zachovat si větší nezávislost.
 
Když s nimi trávíte čas u nich/vás doma, můžete eliminovat rizika a předcházet nehodám, které by mohly ohrozit jejich mobilitu. Níže najdete tipy, jak postupovat. 
 
Nejprve zvažte, zda trpí některými z následujících problémů:
  • problémy s pohyblivostí
  • problémy s rovnováhou
  • zhoršené motorické dovednosti
  • problémy s viděním
  • demence, zmatenost nebo jiná duševní omezení
Pokud váš blízký trpí některým z výše uvedených problémů, představte si sami sebe v jeho situaci. Zkuste se pohybovat po domě nebo po bytě tak, jak by to dělal on. Zkontrolujte podlahy, koberce a rohožky – nekloužou? Vystoupejte po všech schodech, který váš blízký může používat. Zeptejte se sami sebe, jestli by jejich boty nebo pantofle na površích dobře držely. Je zábradlí pevné? Je pro vašeho blízkého snadné dojít si na toaletu? A dostane se bezpečně do vany nebo do sprchy a ven?  

Nebezpečí číslo jedna

Největší nebezpečí pro pohyblivost starších osob představují pády. Pády mohou snadno vést ke zlomeninám, pohmožděninám a neustálému strachu z dalšího pádu. Starší kosti jsou náchylnější ke zlomeninám než kosti mladší a srůstají pomaleji a někdy ne úplně. Pády jsou hlavní příčinou vážných zranění, zejména pokud k nim dojde v kuchyni nebo na schodech. Snažte se proto pádům zabránit. Pokud váš blízký přijde o svou pohyblivost, stává se aktuální otázkou . A to z toho důvodu, že se nezvládne sám dostat na toaletu.

Co se s tím dá dělat?

Upravte jeho domov tak, abyste minimalizovali rizika, která by mohla vést k jeho pádu. Nakupte a nainstalujte vhodné produkty a vybavení – ty, které mu umožní, aby se po bytě či domě pohyboval pohodlně a bezpečně. 
 
Pro podrobnější rady, jak vytvořit domov, v němž nehrozí pády, si stáhněte TENA kontrolní seznam pro bezpečný domov (PDF).