Urolitiáza neboli močové kameny se v průběhu života vyskytnou u 10 % populace, u zhruba poloviny z nich jde o opakovaný, ne však závažný problém. Jaké mají močové kameny příznaky a jak se jich zbavit?
Močovým kamenům se často říká také kameny ledvinové, nicméně nevyskytují se pouze v ledvinách. Objevují se obecně v močových cestách: v močovodu, měchýři, močové trubici i ledvinové pánvičce. Přestože počet pacientů trpících na močové kameny není až tak vysoký, podobně jako u jiných potíží (např. u zánětu močových cest) je důležité vědět, že nejde o nic vážného. K operaci se přistupuje u méně než 5 % případů.
Jaké mají močové kameny příznaky?
Na močové kameny se u pacientů často přijde úplnou náhodou, když jdou na rentgenové či ultrazvukové vyšetření kvůli jiným potížím. Pokud se už nějak projevují, bývá to ledvinovou kolikou. Jde o velmi silnou bolest v boku, která míří až do třísla, někdy ji doprovází nevolnost a zvracení. Když se kámen dostane do místa, kde se močovod spojuje s močovým měchýřem, může zablokovat odtok moči. Možným projevem je také přítomnost krve v moči, jež je způsobena poraněním sliznice močových cest.
Jak se urolitiáza diagnostikuje?
Má-li lékař podezření na močové kameny, odešle vás na vyšetření na rentgen či ultrazvuk. Tam je hezky vidět, jak je kámen velký a kde přesně se nachází. Obvykle bude požadovat rovněž podrobnější vyšetření moči a krve, aby stanovil příčinu vzniku močového kamene.
Proč kameny v močovém měchýři a močových cestách vznikají?
Příčin vzniku močových kamenů je celá řada a u mnoha pacientů se kombinují. Kámen vzniká tehdy, když se látky v moči, jež jsou za normálních okolností rozpustné, přestanou rozpouštět. K tomu nejčastěji dochází v těchto situacích:
-
málo pijete a moč je pak vysoce koncentrovaná,
-
trpíte na záněty ledvinových pánviček a močového měchýře,
-
užíváte nesprávně některé léky,
-
máte dlouhodobě omezenou tělesnou aktivitu (ležící pacienti),
-
máte genetické dispozice k tvorbě kamenů.
Jak se močových kamenů zbavit?
Léčba močových kamenů závisí na konkrétních potížích. Jestliže byly močové kameny objeveny náhodou a žádné potíže nezpůsobují, čeká se na jejich přirozený odchod močovou trubicí. Je nutné zvýšit příjem tekutin, dodržovat dietní opatření, případně brát předepsané léky. Během 3–6 týdnů si kámen najde cestu ven, nicméně měli byste se snažit ho zachytit a odnést na chemický rozbor. Podle složení lze totiž lépe odhadnout, jak kámen vznikl, a je tak snazší dalšímu výskytu předejít. Jestliže se kameny samovolně nevyloučí, přistupuje se obvykle k endoskopickému zákroku. Přes močovou trubici a močový měchýř se zavedou speciální nástroje, které kámen rozdrtí na menší části. Ty už potom z těla odejdou. U méně než 5 % případů přichází na řadu klasické operační řešení. Málo využívaným typem léčby je rovněž rozbíjení močových kamenů rázovou vlnou.
Dá se tvorbě močových kamenů nějak předejít?
Dobrou prevencí je dostatečný pitný režim a zdravý životní styl. Pokud už vás močové kameny v minulosti trápily, s tím, co byste měli ve svém životě změnit, vám nejlépe poradí lékař. Od močových problémů si můžete ulevit také sami. Potíže někdy zmírní urologické čaje a k většímu komfortu dopomohou inkontinenční pomůcky TENA – objednejte si vzorek zdarma.
Chcete se dozvědět více o močových cestách?