Leukocyty nejsou nic jiného než bílé krvinky, které jsou v těle zodpovědné za jeho obranné reakce. Běžně se vyskytují v krvi, kde se jejich hodnota hlídá. V moči by se vyskytovat neměly, přesto se tam občas dostanou. Jak k tomu dochází a co to znamená?
Při vyšetření moči se kromě jiného zkoumá hladina leukocytů. Za normální se považuje hodnota nižší než 20 leukocytů na jeden µl moči. Vyšší počet může indikovat závažnější onemocnění.
Jak se leukocyty dostanou do moči?
V moči končí nepotřebné látky z krve. Některé vznikají při zpracovávání potravy či léků, jiné vlivem metabolických reakcí. Ledviny je z krve filtrují, a pak se z nich tvoří moč. Právě v ledvinách se může skrývat příčina toho, proč se vám leukocyty dostaly do moči.
Kdy hledat příčinu v ledvinách?
Ledviny jsou tvořeny tzv. nefrony, v nichž se nachází filtrační membrána připomínající sítko. Přes toto sítko prochází močovina, voda, minerály či aminokyseliny, jež se tak dostávají do moči. Leukocyty by přes něj však standardně procházet neměly.
Filtrační membránu/sítko může narušit požití alkoholu nebo léků
Vlivem zánětu ledvin či následkem požití alkoholu či léků se sítko může porušit a leukocyty jím najednou projdou. Při některých zánětech (ledvin, močového měchýře, močové trubice, močovodu, ledvinové pánvičky) navíc leukocyty do moči pronikají až za sítkem – snaží se tudy dostat k místu infekce.
Příčinou může být i vysoký krevní tlak, při vyšším tlaku se totiž sítkem protlačí větší molekuly včetně leukocytů.
Co znamenají zvýšené leukocyty v moči?
Zvýšené hodnoty leukocytů v moči mohou mít při neléčení vážné následky. Kvůli porušenému sítku pacient ztrácí krevní bílkoviny, vyskytuje se krvácivost a vznikají otoky. Ve vážnějších případech hrozí narušení či selhání funkce ledvin.
Pro určení diagnózy je nezbytné posouzení lékaře, který prošetří, co dalšího se kromě leukocytů v moči vyskytuje. Jestliže se v ní nacházejí červené krvinky a minerály, pravděpodobně se jedná o porušené sítko. Pokud se v ní vyskytují bakterie a viry, většinou se jedná o infekci:
Zánět močových cest
Pacient má potíže s močením (pálení, řezání), v moči se může vyskytovat krev, cítí bolesti při močení a ve vážnějších případech se může objevit teplota. Záněty močových cest jsou častější u žen, protože oproti mužům mají kratší močovou trubici, kterou se do močových cest mohou dostat bakterie.
Zánět ledvin
Pro zánět ledvin je typická bolest v dolní části zad nebo v břiše a krev či hnis v moči. Někdy se objevuje nevolnost, zvracení, horečka a zimnice. Pacient má časté nutkání na , které je bolestivé a pálí.
Zánět prostaty
Muži mohou pociťovat bolest hráze či problémy s ejakulací. Někdy se k nim přidávají horečnaté stavy. Lékařské vyšetření pak odhalí zvětšenou a citlivou prostatu.
Jak bojovat se zánětem?
Ve všech případech je vhodné dodržovat pitný režim – infekci se někdy podaří z těla samovolně vyplavit. V opačném případě lékař předepíše antibiotika.>
Při zánětech v pokročilých fázích se může objevit lehký únik moči (inkontinence). O pocit pohodlí a jistoty se postarají inkontinenční pomůcky TENA. V naší nabídce najdete vložky, natahovací kalhotky i pánské ochranné pomůcky. Zatím s nimi nemáte zkušenost? Získejte vzorek zdarma.
Pro vyléčení je také důležité zůstat v klidu a pohodě. Díky spolehlivým inkontinenčním pomůckám se může pacient přestat stresovat tím, zda stihne doběhnout na toaletu.
Ne vždy znamenají leukocyty v moči problém
Někdy vyšetření moči ukáže zvýšený výskyt leukocytů, ačkoliv se nic dalšího neprokáže. Následné vyšetření je ale vždy na místě.
U někoho je zvýšená hladina leukocytů běžnou záležitostí. Normální je například v časných stadiích těhotenství.
Leukocyty se do moči mohou dostat z vnějších orgánů při odebírání vzorku moči. Pokud se tohoto chcete vyvarovat, před odebíráním vzorku byste se měli omýt čistou vodou (nikoliv mýdlem) a následně odebrat až střední proud moči.
Bílkovina v moči
Dalším základním vyšetřením moči je test na výskyt bílkovin. Běžné množství bílkovinného sedimentu v moči není nic neobvyklého, zvýšené hodnoty bílkovin v moči však mohou znamenat, že se tělo potýká se závažnějším zdravotním problémem.
Příznaky bílkoviny v moči
K nejčastějším příznakům bílkovin v moči patří:
- kalná až bílá moč,
- močový sediment či kousky v moči,
- otoky,
- zvýšená únava,
- zvýšená náchylnost k infekcím,
- bolesti zad,
- krev v moči.
Co znamená zvýšená hodnota bílkovin v moči?
Nadměrné množství bílkovin v moči může upozorňovat na následující onemocnění:
- zánět močových cest,
- zánět ledvin,
- diabetes,
- nádorové onemocnění ve vylučovací soustavě,
- myelom.
Léčba zvýšeného množství bílkovin v moči
Léčba zvýšeného množství bílkovin v moči se odvíjí od diagnózy, kterou stanoví lékař. Pokud se jedná o zánět, zároveň s bílkovinami je v moči i velké množství leukocytů. Cukrovku by mohly naznačovat ketolátky (produkt oxidace mastných kyselin). Selhání ledvin zase definuje přítomnost kreatininu jak v moči, tak i v krvi.
Do stanovení přesné diagnózy je potřeba upravit jídelníček – zvýšit příjem ovoce a zeleniny, nepodceňovat pitný režim, snížit příjem cukru a živočišných bílkovin. Samozřejmostí by mělo být vynechání alkoholu, kouření a přehnané fyzické námahy.
Na zvýšenou hladinu bílkovin v moči by si měly dát pozor obzvláště těhotné ženy. Může totiž poukazovat na preeklampsii, což je onemocnění děložních cév, které může závažně poškodit plod i budoucí matku.
Přečtěte si také: