Barva moči se obyčejně pohybuje na škále od světle žluté přes sytě žlutou až po oranžovou. Kromě barviv v potravinách může odstín moči ovlivnit i její koncentrace, která se odvíjí od dodržování pitného režimu. V některých případech neobvykle vypadající moč může poukazovat na zdravotní problém.
Proč je moč žlutá?
Za žluté zbarvení moči je zodpovědný urochrom (též urobilin), odpadní produkt vznikající při rozkladu hemoglobinu. Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách, která umožňuje transport kyslíku po těle. Červené krvinky se každý den obnovují v řádu milionů, a proto tělo ty staré odplavuje močí.
Barevná škála moči
Bezbarvá moč
Bezbarvá moč poukazuje na přílišné množství požitých tekutin nebo nadměrné odplavování vody z těla po vypití kofeinových či alkoholických nápojů.
Jasně žlutá moč
Jasně žlutá moč značí výborné hydratování těla.
Sytě žlutá moč
Žlutá moč upozorňuje, že tělo je sice stále hydratované, ale je právě čas vypít sklenici vody.
Oranžová moč
Oranžová moč už je závažná známka toho, že je tělo velmi dehydratované. Také může poukazovat na zdravotní problém spojený s játry a žlučovodem.
Červená moč
Do červena nebo růžova může být moč obarvena vlivem požití velkého množství červené řepy, mrkve, ostružin a borůvek. Může jít ale i o známku závažnějších problémů, jakými jsou ledvinové kameny, cysty či některé druhy rakoviny, které způsobují krvácení do moči.
Hnědá moč
Hnědá moč se objevuje při krvácení do moči, onemocnění jater, ledvin a při některých infekcích močových cest. Hnědou barvu moči může zapříčinit i skupina metabolických onemocnění s poruchou syntézy hemu, tzv. porfyrie.
Černá moč
Černá moč značí krvácení do žaludku či tenkého střeva. Může se jednat i o velmi vzácnou dědičnou poruchu, která tělu zabraňuje plně odbourávat tyrosin a fenylalanin. To má za následek hromadění kyseliny homogentisové v těle a následné černání moči.
Zelená a nazelenalá moč
Zelená moč znamená, že v těle probíhá bakteriální zánět. Stejně tak může být zelená barva vedlejším účinkem některých léků proti bolesti.
Fosforová moč
Fosforové či neonové zabarvení značí přemíru riboflavinu (vitaminu B2). Světélkující proud moči váš může nejdříve vyděsit, ale není se čeho obávat – tělo se pouze zbavuje vzniklého nadbytku.
Barva moči v těhotenství
V těhotenství by se barva moči neměla příliš lišit od normálního stavu. Někdy se stává, že odstín lehce ztmavne, což na začátku těhotenství snadno ženu vyděsí, moč může přejít až do oranžového odstínu. Důvod k obavám ale nastává, až když problém přetrvává několik dní. Pak je vhodné vyhledat lékaře.
Barva moči při cukrovce
Cukrovka může zapříčinit četnější pocit žízně i častější . Proto je moč velmi světlá. Žádné další změny zatím nebyly zaznamenány.
Barva moči při zánětu ledvin
Při akutním zánětu ledvin je moč zakalená a má tmavou barvu.
Barva moči vám může napovědět, co se uvnitř vašeho těla děje. Kromě zdravotních potíží vám jasně dává najevo, zda dodržujete pitný režim, či ne. Změna barvy moči během dne není nic neobvyklého, jakmile ale problémy přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, rozhodně navštivte lékaře.
Přečtěte si také:
● Zadržování moči může přivodit vážné zdravotní problémy
Retence moči – příčiny a léčba