Příznaky oslabených ledvin se projevují nenápadně. Způsobují různé nepříjemnosti, od únavy přes otoky až po problémy s močením. Věnujte pozornost signálům, které tělo vysílá, a reagujte na ně vhodným způsobem a zavčas.
Ledviny a jejich funkce v lidském těle
Ledviny jsou v lidském těle nepostradatelné, čistí krev. Každou minutu jimi proteče přibližně 1,2 litru krve, během dne jí přefiltrují až 1 800 litrů. Filtrují odpadní a toxické látky, které by jinak otrávily organismus. Všechny škodlivé látky následně odvádí pryč z těla močí. Kromě toho ledviny regulují množství vody, sodíku, draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku v těle. Pomáhají udržovat optimální hodnotu pH krve a vstřebávají do ní zpět elektrolyty, aminokyseliny a glukózu. V ledvinách se rovněž tvoří i nová glukóza.
Ledviny ovlivňují krevní tlak, vylučují z těla močovinu, kreatinin, kyselinu močovou a všechny cizorodé a toxické látky včetně léků. Odbourávají hormony. V neposlední řadě ledviny společně s játry „přeměňují“ vitamin D, přijatý stravou či kůží, na biologicky aktivní formu.
Jaké jsou příznaky oslabených ledvin?
Oslabené ledviny často nelze poznat hned, neprojevují se totiž bolestivostí. Pokud se objeví bolest ledvin, jedná se o akutní potíže, často zánět ledvin, akutní rozšíření dutého systému ledviny, zánět, nádor nebo ledvinovou koliku. Jejich oslabení přichází plíživě, většinou s méně závažnými symptomy.
Nejčastějšími příznaky oslabených ledvin jsou:
· Otoky – mohou otékat nohy, lýtka, kotníky, ruce, ale i části obličeje, nejčastěji oční víčka.
· Zápach z úst, pachuť v ústech – zapáchající dech je projevem toxinů a upozorňuje, že ledviny nepracují správně.
· Problémy s močením – na problém s ledvinami ukazuje i časté , nutkání na močení, pomočování. Všímejte si barvy moči i frekvence močení. Varováním, že něco není v pořádku, je zakalení moči, stejně tak pokud chodíte v noci opakovaně na toaletu (třikrát či více).
Kromě těchto příznaků mohou na oslabené ledviny poukazovat i méně nápadné problémy:
sexuální poruchy, impotence, neplodnost, zbytnění prostaty, poruchy ženského cyklu, cysty, myomy, osteoporóza, kruhy pod očima, neustálá únava, suchá kůže, celoplošné ekzémy, poruchy sluchu, pískání a šumění v uších, bolest zubů, tlak a bolest v kříži a v bederní oblasti, bolesti kloubů, zimomřivost, špatná kvalita vlasů, předčasné šedivění, vypadávání vlasů, zhoršení krátkodobé paměti a nekvalitní spánek.
Nedostatečná činnost ledvin se nazývá urémie a značí hromadění odpadních látek, které setrvávají v krvi, ale měly být odstraněny. Symptomy jsou bolesti hlavy, závratě, zvracení, křeče, potíže se zrakem, otoky a již zmíněný zapáchající dech.
Skupiny ohrožené oslabením ledvin
Některé skupiny osob jsou ohrožené potížemi s ledvinami a jejich onemocněními více. Žen se častěji týká infekce ledvin i infekce močového ústrojí. Riziko onemocnění ledvin také roste s věkem, některým z nich trpí dokonce až polovina lidí nad 75 let. S onemocněním ledvin je pevně spjatá i nadváha.
Jak uzdravit ledviny
Ledvinám příliš nepomáhá „západní“ životní styl. Alkohol, drogy, stimulanty, toxiny, kouření. Velké množství soli, rafinovaný cukr a přemíra živočišných bílkovin. Psychická únava, stres, přepracování, veškeré emoční zátěže, ale i intenzivní tělesná námaha, porod, a dokonce i nadměrné množství sexu.
Podpora ledvin stravou
Jistou cestou, jak uzdravit ledviny, je tepelná ochrana zad. Řádné oblékání je nezbytné. Zároveň je nutný dostatek zdravého pohybu, snížení příjmu soli, dostatečný pitný režim zahrnující čistou, ale ne studenou vodu. Ideální jsou rovněž pokrmy s dlouhou tepelnou úpravou, luštěniny, pohanka, dále rýže, ječmen, proso a ořechy.
Ledvinám prospívá i konzumace kořenové zeleniny, zázvoru, skořice, brusinek, borůvek a lesních plodů. Kávu lze nahradit nápoji z kořene čekanky. Nezbytné je i snížení konzumace živočišných bílkovin. Vhodné je „bílé“ maso, krůtí, králičí a ryby. K posílení ledvin pomáhá i častá konzumace salátových okurek, které působí detoxikačně, ředí kyseliny a vylučují je z těla.
Kdy se obrátit na lékaře?
Pokud se potýkáte s některými z výše uvedených příznaků oslabených ledvin, konzultujte svůj stav s lékařem. Obzvláště, když příznaky přetrvávají delší dobu nebo se zhoršují. Návštěva lékaře je nezbytná v případě zakalené moči, přítomnosti krve v moči anebo pokud se setkáváte s výraznými změnami ve frekvenci . Nezanedbávejte varovné signály, které vám vaše tělo posílá, a předejdete závažnějším problémům s ledvinami.
Přečtěte si také:
● Močové a ledvinové kameny: Jak vznikají a jak je léčit?
● Co je stresová ?