Miliony lidí na světě se potýká s inkontinencí. Jde zejména o problémy seniorského věku, i když příčiny mohou být různé a postihnout i mladší pacienty. Takže pokud i vy pečujete o staršího člena rodiny, je pravděpodobné, že tento problém řešíte.
V první řadě je zapotřebí říct, že inkontinence nemusí být v mnoha případech trvalým stavem a léčba inkontinence je možná – medikamenty, cvičením i operací. Příčinou jejího vzniku může být jiné závažné onemocnění, což je samozřejmě nutné ihned řešit. Ale u žen inkontinenci způsobuje už jen ubývající estrogen v době menopauzy. Pokud inkontinentní pacient skončí trvale na lůžku a potřebuje naši péči, musíme ji dělat správným způsobem. Mnozí z nás si neuvědomí, jak křehkou se stává vlhká a močí, ev. stolicí znečištěná pokožka. To je pak jen krůček k těžkým dermatitidám, proleženinám a jiným komplikacím. U starších pacientů s křehkou pokožkou i s dalšími onemocněními mohou mít fatální následky.
Starat se o inkontinentního pacienta znamená být psychologem a zdravotníkem v jednom
Pokud jde o vylučování, patří k naší kultuře, že je velice soukromou až intimní záležitostí. Mnohdy ani životní partneři, kteří spolu prožili třeba 40 let, nikdy jeden druhého neviděli na toaletě. Stejně tak se u této činnosti neukazujeme svým dětem. U lékaře v ordinaci máme problém projít s „bažantem“ s močí čekárnou. Stydíme se i zdravotní sestře předat zkumavku s ranní močí, natož se vzorkem stolice. Když pak člověk skončí jako nemohoucí pacient na lůžku, neschopný si dojít na toaletu, nebo inkontinentní, kdy nemůže moč, stolici, či obojí ovládat, jde o velice ponižující stav.
V první řadě je tedy nutné, abychom při péči o takto postiženého pacienta zvládli jeho psychiku. A i tu naši, protože jsme na nic podobného pravděpodobně nebyli připraveni. Vstupujeme do soukromé zóny svých rodičů, bouráme své iluze o partnerovi – tohle vše je věc psychicky náročná pro obě strany. Vážit je třeba každé slovo, každý komentář, a dokonce i každý výraz ve tváři.
Dále pak musíme s přehledem zvládnout péči zdravotní. Na prvním místě je snažit se o dvě věci: zajistit pacientovi co nejvíce intimního prostředí a co největší samostatnost díky speciálním pomůckám. Ať již jde třeba o křeslo s toaletní židlí, invalidní vozík pro dopravení se na toaletu, případně předělání toalety tak, aby měla parametry vhodné i pro invalidní pacienty. Péči totiž musíme zvládnout fyzicky a pomoc pacienta je pro nás důležitá. Dále potřebujeme pomůcky, které nám pomohou s péčí o ležící pacienty tak, abychom zabránili komplikacím z nesprávné péče.
Na lůžku je důležité zabránit zbytečným nehodám
Nám to ušetří zbytečnou práci, pacientovi na lůžku rozpaky a stres. Důležité je ochránit matraci před znečištěním a usnadnit úklid. Velkou pomůckou jsou TENA inkontinenční podložky. TENA nabízí i kompletní sortiment inkontinenčních pomůcek ve formě kalhotek a jednorázových plen. Vyberete je podle stupně , kterou blízký, o kterého pečujete, trpí. Tu stanovuje lékař a na základě ní lze získat inkontinenční pomůcky na poukaz.
Nezapomeňte na správnou péči
Pokožka u inkontinentního pacienta je velice citlivá. Hygiena je naprosto důležitá k tomu, aby se stav nezkomplikoval a neřešili jste závažné problémy s dermatitidou a proleženinami. Nejde jen o čistotu, ale i o udržení pokožky v suchu, o používání vhodných mycích pomůcek, které nedráždí pokožku a rovněž umožňují rychlou hygienu i hygienu přímo na lůžku. Může se jednat o různé nesmývatelné, ale současně nedráždící mycí prostředky. Najdete je v bezoplachové čisticí péči TENA. Mezi výrobky naleznete i hydratační péči pro nadměrně vysušenou pokožku i kvalitní zklidňující krémy se zinkem i bez něj na zvláštní ochranu již podrážděné pokožky a jako ochranu před vznikem podráždění. Jde o zdánlivé maličkosti, které však zcela změní komfort péče pro vás i inkontinentního pacienta.