Rakovina ledvin se nejčastěji vyskytuje u osob starších 60 let, může ale postihnout i mnohem mladší pacienty. Dospělí se většinou setkávají s renálním karcinomem, malé děti zase s Wilmsovým tumorem. Jaké má rakovina ledvin projevy a jak ji lze léčit?
Příčiny rakoviny ledvin
Rakovina ledvin se objevuje, když v ledvinových buňkách dojde k mutaci DNA. Změna instrukcí má na svědomí množení buněk, které se hromadí a mohou vytvářet na ledvině nádor. Některé buňky se mohou oddělit a metastázovat do dalších částí těla.
Dosud není známo, co přesně rakovinu ledvin zapříčiňuje. Vědci se domnívají, že jedním z hlavních činitelů, ostatně jako u dalších druhů rakovin, může být nezdravý zdravotní styl.
Faktory zvyšující riziko vzniku rakoviny ledvin:
-
genetická predispozice,
-
vyšší věk,
-
kouření,
-
obezita,
-
vysoký krevní tlak,
-
opakující se zdravotní komplikace ledvin,
-
dědičné syndromy (Birt-Hogg-Dubé syndrom, komplex tuberózní sklerózy).
Příznaky rakoviny ledvin
V raných stadiích se rakovina ledvin obvykle neprojevuje. Časem se však mohou objevit následující příznaky:
-
přetrvávající bolest v zádech nebo v bocích,
-
nechuť k jídlu,
-
náhlý úbytek hmotnosti,
-
zvýšená teplota,
-
celková únava.
Nádory ledvin
Rakovina ledvin má mnohé typy a podtypy.
Karcinom ledviny
Karcinom je nejčastějším typem rakoviny u dospělých (cca 85 % diagnóz). Tento typ se vyvíjí v ledvinových kanálcích ve filtračním systému ledvin.
Wilmsův tumor
Wilmsův tumor se tvoří především u malých dětí a pokrývá zhruba 1 % všech nádorů ledvin.
Lymfom
Lymfom je nádor postihující lymfatický systém. Může napadnout obě ledviny a k tomu i další části těla, které se vyskytují poblíž uzlin (hrudník, krk, dutinu břišní).
Sarkom
Sarkom ledviny je vzácné onemocnění, které se vytváří v měkkých tkáních ledviny. I po chirurgickém odstranění se obvykle znovu objevuje a může se rozšířit do dalších částí těla.
Nezhoubný nádor na ledvině
Některé tumory na ledvině mohou být nezhoubné (benigní). Mezi ně se řadí například angiomyolipom a onkocytom.
Rakovina ledvin – prognóza
Přibližně u dvou třetin pacientů je rakovina ledvin diagnostikována pouze v jedné ledvině. U této skupiny je pětiletá relativní míra úmrtnosti 7 %. Při napadení okolních orgánů a tkání je pětiletá relativní úmrtnost 28 %.
Léčba rakoviny ledvin
Léčba rakoviny ledvin se odvíjí od typu rakoviny, místa, kde se nachází, a toho, jak moc se šíří po těle. Tým odborníků sestaví individuální léčbu a pacientovi vysvětlí její přínosy a případné vedlejší účinky.
Chirurgický zákrok
K operaci ledvin se přistupuje, pokud je choroba zjištěna včas a ještě se nestihla rozšířit. První možností je odstranění ledviny (nefrektomie) a částečné odstranění ledviny (částečná nefrektomie), kdy se odstraní nádor a ponechá co největší možná část ledviny. Někdy je nutné odstranit některé uzliny, které jsou součástí odvodňovacího systému. Jestliže není pacient ve vhodné zdravotní kondici pro podstoupení chirurgického zákroku, je mu zablokován přívod krve do postiženého místa, tento postup se nazývá arteriální embolie.
Biologická léčba
Biologická léčba blokuje růst nádorových buněk. Léčba je velmi účinná, bohužel ale jen zřídka vede k úplnému uzdravení pacienta, pouze zabraňuje šíření nemoci.
Radioterapie
Radioterapie se využívá k ničení rakovinných buněk pomocí ozařování. K radioterapii se lékaři uchylují, když nelze tumor odstranit chirurgicky nebo se rakovina rozšířila i mimo původní ohnisko.
Chemoterapie
Chemoterapie je protinádorová léčba, v rámci níž se aplikují cytostatika. Cytostatika jsou léky ničící nádorové, ale i některé zdravé buňky. Chemoterapie se uplatňuje pouze u určitých typů rakoviny.
Radiofrekvenční ablace
Při radiofrekvenční ablaci dochází k usmrcení rakovinných buněk rádiovými vlnami. To se provádí pomocí jehly, která se vsouvá přes kůži do ledviny.
Kryoterapie
Kryoterapie využívá techniky zmrazování rakovinných buněk. Malé jehličky se vpíchnou do postiženého místa a buňky zmrazí, ty následně odumírají a jsou nahrazeny buňkami zdravými.
Prevence rakoviny ledvin
Riziko vzniku rakoviny ledvin můžete snížit, když přestanete kouřit, budete dbát na přiměřenou tělesnou hmotnost a dodržovat zásady zdravé životosprávy.
Přečtěte si také: